Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2015-05-02 Ścieżka Geoturystyczna - "Babina"

Baner

wtorek, 7 lipca 2015

2015-05-02 Ścieżka Geoturystyczna - "Babina"

Kolejna propozycją jaką mamy dla Was jest Ścieżka Geoturystyczna - "Babina". Jest to wycieczka jedniodniowa, którą możecie zrobić sobie we dwoje lub całą rodziną. Niestety dojazd jest bardzo ciężki PKS-em, więc zostaje tylko samochód. Dojechać musimy do miejscowości Nowe Czaple.


Ścieżka geoturystyczna, do zwiedzania której Was zachęcamy, położona jest w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych, która na skalę przemysłową prowadzona była tutaj w latach 1920-1973. Znajduje się ona, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Łęknicy, w południowej części morenowej struktury geologicznej nazywanej Łukiem Mużakowa, która kontynuuje się po stronie niemieckiej. Cała struktura Łuku Mużakowa znajduje się w granicach transgranicznego polsko-niemieckiego Geoparku Łuk Mużakowa, a jego polska część jest ponadto objęta prawną formą ochrony przyrody w formie – Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa.


Przejście trasą ścieżki, o około 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian. Początkowo, zwiedzany obszar, był miejscem silnej degradacji środowiska naturalnego, wywołanej przemysłem wydobywczym. Nieodwracalne jego przekształcenia związane były głównie ze zmianami ukształtowania terenu oraz warunków geochemizmu gleb, skał, wód podziemnych i powierzchniowych. Najbardziej widocznym tego przejawem jest powstanie, w miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu nad wyrobiskami podziemnymi, licznych zbiorników wodnych, które w regionie mużakowskim tworzą specyficzne pojezierze antropogeniczne. Następnie, w efekcie kosztownych i pracochłonnych prac rekultywacyjnych, przeprowadzonych po zakończeniu robót górniczych, udało się częściowo zminimalizować szkody w środowisku naturalnym. Rekultywacja polegała głównie na złagodzeniu ukształtowania skarp wyrobisk i hałd, wykonaniu zabiegów przywracających pierwotne warunki powstawania gleb oraz wprowadzeniu nowych nasadzeń roślinnych. Po jej zakończeniu, teren ulegał procesom naturalnej renaturyzacji, regulowanej częściowo zabiegami rekultywacyjnymi. Doprowadziło to między innymi, do szybkiego rozwoju nowej szaty roślinnej. Procesy naturalnych przemian środowiskowych trwają do chwili obecnej. Bardziej wnikliwe ich poznanie wymaga informacji o stylu ogólnej budowy geologicznej regionu oraz historii rozwoju górnictwa węgla brunatnego i kopalin towarzyszących.

Więcej informacji: http://www.geosciezkababina.pl/


Poniżej prezentujemy Wam trochę zdjęć, które myślimy, że zachęcą Was do odwiedzenia tak ciekawego i pięknego miejsca :)






























































2 komentarze:

  1. Ładnie przedstawiona propozycja wycieczki w ciekawe miejsce. Mam w planach Park Mużakowski, więc może i ten geopark odwiedzę. Podoba mi się, że całość jest dobrze zagospodarowana turystycznie. Mam pytanie, czy tę trasę można pokonać na rowerze?
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam!!! Na rowerze tez można po jeździć po geosciezce :) pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń