Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: Wrzesień - Polska "złota Jesień"

Baner

czwartek, 13 września 2012

Wrzesień - Polska "złota Jesień"

"Gdy wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda się trzyma..." Ze względu na słoneczną pogodę, która ma się utrzymać cały wrzesień (wg portali internetowych), chcieliśmy zaproponować wszystkim spacery. Spacery po zdrowie - czyli Nordic walking :) Poniżej przedstawiamy Wam kilka propozycji tras do uprawiania takich marszów. Są to trasy w Zielonej Górze i okolicach...

Może najpierw co to jest wogóle Nordic Walking?
Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych. Obecnie trenować może każdy a sam Nordic Walking ma trzy poziomy aktywności- zdrowotny, fitness, sportowy.
Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych dwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzid na wzgórza a co najważniejsze Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Jak się więc okazuje, można go uznać za dobrą formę odchudzania- zrzucenia zbędnych kilogramów.
Kije do Nordic Walking mają bardzo wiele zalet, między innymi odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych mogą byd nadwyrężone i schorowane. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to nie mylić kijków do Nordic Walking z kijami trekkingowymi. Czasami dochodzi do takich pomyłek gdyż sprzedawcy często nie informują klienta o dosyć zasadniczych różnicach między wyposażeniem trekkingowym a marszowym. Oprócz kijków istnieją różne ciekawe i czasami potrzebne podczas marszu dodatki.
Chodzić z kijami można w zasadzie w każdym miejscu na ziemi, tak nad morzem jak i w górach. Poleca się rozpoczynać przygodę z Nordic Walking pod okiem instruktora. Taka osoba pomoże dobrać kije i nauczy przyjmować prawidłową postawę podczas chodzenia, ważna jest też sama technika chodzenia.
Główne zalety Nordic Walking to ogólna poprawa stanu zdrowia, krążenia i dotlenienie całego organizmu.

Szlaki wału zielonogórskiego:
Wał zielonogórski został podzielony na cztery strefy: północną, południową, zachodnią i wschodnią. ponadto oznakowano jeszcze Łuk Mużakowa oraz szlaki w tzw. trójkącie sakralnym. poniżej szczegółowy opis szlaków:

Wał południowy:

1) Wielka piasta
Trasa: amfiteatr - park piastowski - amfiteatr (32 km/czarny)
Rodzaj trasy: krajobrazowa
Stopień trudności: trudny
Czas przejścia: 7h
Przechodzi przez największe wzniesienia wału Zielonogórskiego (góra tatrzańska, góra wilkanowska). Różnice w wysokości względnej ok. 100m. ze względu na różnorodność rzeźby terenu i drzewostanu szlak wyróżnia się wielością pejzaży.

2) Repatriantów
Trasa: Jędrzychów - ogródki sawanna- Jędrzychów (8km/czerwony)
Rodzaj trasy: historyczna
Stopień trudności: łatwy
Czas przejścia: 1,5h
Szlak wiedzie dawnym torowiskiem kolei szprotawskiej. Po II wojnie światowej przybyło tu kilka transportów repatrianckich ze wschodu. W latach 50- tych XX w. dokonano rozbiórki linii pozostawiając jedynie większość trasy na terenie Zielonej Góry.
Trasa rozpoczyna się na końcu Jędrzychowa, dzielnicy Zielonej Góry (za ostatnim domem skręcamy w prawo), a kończy przy ogródkach działkowych Sawanna w Ochli.

3) Ośmiu tysięcy zabytków
Trasa: zalew nad Ochlą - skansen- zalew nad Ochlą (8km/żółty)
Rodzaj trasy: historyczna
Stopień trudności: łatwy
Czas przejścia: 1,5h
W skansenie można zobaczyć 8 tysięcy zabytkowych i współczesnych eksponatów. na obszarze 14 ha stoi 35 zabytkowych obiektów budownictwa wiejskiego z 17 miejscowości regionu. Wśród nich unikatowe: wieża winiarska z XVIII wieku z Budachowa i najstarszy, datowany na 1675r. obiekt mieszkalny z Potrzebowa.
Szlak rozpoczyna się na parkingu przy Zalewie nad Ochlą, a kończy przy skansenie.

4) Heinricha Gayl`a
Trasa: Amfiteatr - Góra Tatrzańska (2,5 km/żółty)
Rodzaj trasy: treningowa
Stopień trudności: łatwy
Czas przejścia: 0,5h
Wzgórza piastowskie, którą to nazwę nadał burmistrz Zielonej Góry Heinrich Gayl dla uczczenia księcia Głogowsko - Żagańskiego Henryka VIII jedynego używającego tytułu księcia Zielonej Góry.
Szlak rozpoczyna się na parkingu przy Zalewie nad Ochlą, a kończy przy skansenie.

5) Etno i Archeo
Trasa: Skansen- Świdnica- Skansen (14km/niebieski)
Rodzaj trasy: historyczna
Stopień trudności: wymagający
Czas przejścia: 3,5h
Na szlaku muzeum etnograficzne w Ochli i Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. w tym drugim m. in. kolekcja 3 000 monet i okazy militariów z czasów wpływów rzymskich i średniowiecza. Znaczącym fragmentem zbiorów są przedmioty pochodzące ze zbiorów byłych muzeów niemieckich.
Początek na parkingu przy Muzeum Etnograficznym w Ochli.

6) Do źródełka
Trasa: Ogród Botaniczny- Źródełko- Ogród Botaniczny (4 km/zielony)
Rodzaj trasy: przyrodnicza
Stopień trudności: łatwy
Czas przejścia: 1 h
Ogród podzielony jest na tak zwane strefy roślinne, w których można podziwiać okazy z różnych kontynentów, ale także rośliny z naszego regionu oraz alpinarium z roślinami charakterystycznymi dla Karkonoszy. Przy źródełku można odpocząć, a przede wszystkim napić się czystej, znakomitej wody.
Początek trasy przy ul. Botanicznej 50a.

7) Do rezerwatu zimna woda
Trasa: Drzonków – Rezerwat Zimna Woda – Drzonków (12 km/niebieski)
Rodzaj trasy: przyrodnicza
Stopień trudności: łatwy
Czas przejścia: 2,5h
Szlak przechodzi obok wojewódzkiego ośrodka sportu i rekreacji w Drzonkowie. Rezerwat zimna woda założono w 1959 r. (31,55 ha), a powiększono w 1989 (88,69 ha). Celem ochrony jest las olszowy naturalnego pochodzenia.
Szlak rozpoczyna się przy Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie.

8) Do Łęgowego lasu
Trasa: Zalew nad Ochlą – Rezerwat Zimna Woda – Zalew nad Ochlą (14 km/czarny)
Rodzaj trasy: przyrodnicza
Stopień trudności: łatwy
Czas przejścia: 3h
Akwen Dzika Ochla na strumieniu pustelnik. W rezerwacie Zimna Woda typowy łęg jesionowo-olszowy (dominantą jest olsza czarna). Wiosną większość tereny zalewa woda.
Szlak rozpoczyna się na parkingu przy Zalewie nad Ochlą.

Wał wchodni:

9) Do pałacu w Przytoku
Trasa: Zielona Góra – Przytok – Zielona Góra (18 km/zielony)
Rodzaj trasy: historyczna
Stopień trudności: trudny
Czas przejścia: 4h
XIX-wieczny pałac neorenesansowy z przylegającym parkiem krajobrazowym powstałym w 1792r. Na terenie parku występuje wielogatunkowy drzewostan, w tym 8 pomników przyrody.


Wał zachodni:

10) Augusta Wilhelma Hansa von Schierstaed
Trasa: Leśniów Mały –Laski – Leśniów Mały (13 km/czerwony)
Rodzaj trasy: historyczna
Stopień trudności: trudny
Czas przejścia: 3,5h
Leśniów Mały i Laski zostały kupione w połowie XIX wieku przez Augusta Wilhelma Hansa von Schierstaedt, wywodzącego się ze starej szlachty Saskiej. Po zachodniej stronie lasek zabytkowy park wiejski, a po południowej w głębi lasu stary niemiecki cmentarz, na którym umiejscowiony jest rodzinny kamień pamięci dawnych właścicieli majątku pałacowego w Laskach, rodziny von Schierstaedt.

11) Do muzeum wojskowego
Trasa: Buchałów – Drzonów – Buchałów (14 km/niebieski)
Rodzaj trasy: historyczna
Stopień trudności: łatwy
Czas przejścia: 3h
W Drzonowie jedno z największych muzeów wojskowych w Polsce. Ponad 5 tysięcy eksponatów, w tym druga w kraju kolekcja samolotów i śmigłowców wojskowych, a także skansen fortyfikacyjny.
Szlak rozpoczyna się przy budynku Leśnictwa Buchałów.

12) Lądolodu Skandynawskiego
Trasa: Sudoł – Czerwieńsk – Sudoł (14 km/czarny)
Rodzaj trasy: krajobrazowa
Stopień trudności: łatwy
Czas przejścia: 3h
Szlak daje przekrojowe spojrzenie na Wał Zielonogórski (najwyższą część wzniesień zielonogórskich), wzniesienie glacitektoniczne - spiętrzone przez nasuwający się lodowiec skandynawski.
Szlak zaczyna się przy przystanku PKS w Sudole, a kończy przy budynku Urzędu Gminy w Czerwieńsku.

13) Leśnego Runa
Trasa: Leśniów mały – Sudoł – Leśniów Mały (15 km/niebieski)
Rodzaj trasy: przyrodnicza
Stopień trudności: wymagający
Czas przejścia: 3h
Szlak prowadzi przez tereny, na których licznie występują owoce leśnego runa. Połacie borówki czarnej, czerwonej oraz cała paleta jadalnych grzybów.
Szlak zaczyna się przy przystanku PKS w Leśniowie Małym, a kończy przy przystanku PKS w Sudole.

14) Militarny
Trasa: Czerwieńsk – Drzonów – Czerwieńsk (28 km/czerwony)
Rodzaj trasy: historyczna
Stopień trudności: trudny
Czas przejścia: 6h
W Czerwieńsku swoją siedzibę ma 4 Zielonogórski pułk przeciwlotniczy. w Drzonowie na terenie muzeum wojskowego m.in. ciężkie działo samobieżne 2S7 „pion” (masa bojowa 46 ton, dł. 13,5m).
Trasa rozpoczyna się przy budynku Urzędu Gminy w Czerwieńsku, a kończy przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

15) Na glinianki
Trasa: Słone – Zielona Góra – Słone (17 km/czerwony)
Rodzaj trasy: krajobrazowa
Stopień trudności: wymagający
Czas przejścia: 3,5h
Doskonały przykład zbiornika wodnego pochodzenia antropogenicznego. Na szlaku zróżnicowany drzewostan i rzeźba terenu nachylona równoleżnikowo ku zachodowi.
Trasa rozpoczyna się przy pętli MZK we wsi Słone pod Zieloną Górą, a kończy Campusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Wał północny:

16) Do lasu odrzańskiego
Trasa: Łężyca – Lad Odrzański – Łężyca (20 km/czerwony)
Rodzaj trasy: przyrodnicza
Stopień trudności: wymagający
Czas przejścia: 4h
Rozległy kompleks leśny o różnorodnym drzewostanie przylegający do Odry. Szlak wiedzie przez jej południowe rozlewiska. Bajkowe pejzaże stworzone przez naturę z drzewa i wody.

17) Do lotniska
Trasa: Łężyca – Lotnisko Przylep – Łężyca (17 km/niebieski)
Rodzaj trasy: krajobrazowa
Stopień trudności: wymagający
Czas przejścia: 3,5h
Aeroklub Ziemi Lubuskiej, na którym działa ośrodek szkolenia lotniczego. Od roku 2000 działa tu również Grupa Akrobacyjna Żelazny. Kamień pamiątkowy w miejscu wypadku lotniczego samolotu AN-2.

18) Mały kanion
Trasa: Czerwieńsk – Czerwieńsk Urząd Gminy - Czerwieńsk (20 km/niebieski)
Rodzaj trasy: przyrodnicza
Stopień trudności: trudny
Czas przejścia: 4h
Dolina Strużyny wypływającej w okolicach Sudołu. Na odcinku kilku kilometrów struga rzeźbi kanion w spiętrzeniach moreny czołowej.

19) Siódme miasto Rothenburgów
Trasa: Łężyca – Czerwieńsk – Łężyca (12 km/zielony)
Rodzaj trasy: historyczna
Stopień trudności: wymagający
Czas przejścia: 2,5h
Swoje powstanie Czerwieńsk zawdzięcza rodzinie von Rothenburg. Oprócz polskiego Rothenburga założyli oni jeszcze pięć miast o tej samej nazwie na terenie dzisiejszych Niemiec i jedno w Szwajcarii.

20) Trasa północna
Trasa: Zielona Góra – Lotnisko Przylep – Zielona Góra (17 km/zielony)
Rodzaj trasy: krajobrazowa
Stopień trudności: wymagający
Czas przejścia: 3,5h
Pejzaże wokół lotniska Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, na którym można podziwiać treningi jedynej w Polsce grupy akrobacyjnej.

Mapa Wału Zielogórskiego Nordic Walking
Wymiary mapy: 3927x2587




3 komentarze:

  1. Że mi tam tak nie po drodze...szkoda, ale pewnie kiedyś będzie okazja, żeby sie wybrac w Wasze rejony :)

    OdpowiedzUsuń
  2. My w kolo Zielonej Góry chodzimy sobie po lasach :) ale dokadnie tymi szlakami nie chodzilismy... Jak bedziemy sobie chcieli przejsc to i tak chyba bez kijków :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak przy okazji, zamierzam kupić sobie takie kije, ale nic o tych różnicach nie wiem. Czy mogę prosić o więcej informacji na ten temat? Co możecie doradzić dla początkującej, starszej osoby? Można odpowiedzieć mailem, jest pod profilem na moim blogu. Dzięki. Alina

    OdpowiedzUsuń