Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2021-07-03 Jeziorko Daisy – magiczne jezioro o zielonym kolorze i podwójnym dnie

Baner

niedziela, 4 lipca 2021

2021-07-03 Jeziorko Daisy – magiczne jezioro o zielonym kolorze i podwójnym dnie

Tego samego dnia po przejściu "Ścieżką Hochebrgów", jedziemy do małej wsi Lubiechów (3 km od Palmiarni). W Lubiechowie zostawiamy samochód na tzw. dzikim Parkingu za pętlą autobusową :)

Tajemnicze Jeziorko Daisy to urokliwy zielonkawy zbiornik położony na Dolnym Śląsku, nieopodal Zamku Książ. Możemy wybrać się tam na romantyczną wycieczkę we dwoje, przyjemny rodzinny wypad, czy spacer z przyjaciółmi. Śladami księżnej Daisy Hochberg von Pless, której historia jest bardzo bujna i długa. Poznamy jej ulubione miejsca w rezerwacie oraz odkryjemy tajemnice jeziorka.

Jeziorko Daisy – co to za miejsce? Jeziorko Daisy to zbiornik należący do geologiczno-leśnego rezerwatu przyrody nieożywionej na Pogórzu Wałbrzyskim, w województwie dolnośląskim. Wchodzi w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat został utworzony w 1998 roku. Jest to ciekawe geologiczne miejsce, gdyż jeszcze przed powstaniem jeziorka badacze przyjeżdżali tu i pracowali nad skamieniałościami korali, czy ramienionogów. To malutkie zwierzęta spokrewnione z małżami. Takie skamieliny powstają zazwyczaj na ciepłym i płytkim morzu, które mogło się znajdować na tych terenach 2 miliony lat temu.

Jezioro swój początek datuje na 1870 rok, gdy badane terytoria zalane zostały wodą deszczową. Woda zbiornika ma charakterystyczny zielonkawy kolor, prawdopodobnie wynika on z wapieni znajdujących się w podłożu jeziorka. Zbiornik otoczony jest lasem mieszanym, z licznymi pomnikami przyrody w okolicy. Jezioro ma 23 metry głębokości, a powierzchnię 0,66 ha. Dodatkowo posiada bardzo ciekawą historię z XIX wieku.

Kim była Daisy?

Daisy Hochberg von Pless, a tak naprawdę Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, angielska księżna pszczyńska. Żyła w latach 1872-1943. Była znaną pięknością, filantropką i autorką pamiętników. Wychowywała się w Walii, głównie zajmowała się nią opiekunka. Rodzice nie interesowali się potomstwem. W wieku 3 lat z powodu obowiązków służbowych ojca przeprowadzili się do Londynu. Nie zdobyła wyższego wykształcenia, jednak kochała śpiew i wyjechała do Włoch, aby tam nabierać praktyki od specjalistów. Tam niestety zachorowała na dur brzuszny i musiała wrócić do Anglii. Po powrocie do Londynu, w 1891 roku poznała Hansa Heinricha XV Hochberga. Był on sekretarzem ambasady Niemiec w Londynie i jednym z najbogatszych arystokratów niemieckich. W tym samym roku wzięli ślub. Ich małżeństwo dostało specjalne błogosławieństwo królowej Wiktorii, a świadkiem był książę Walii Edward VII, który później został mianowany królem Anglii. Daisy wraz z mężem Hansem Heinrichem XV byli właścicielami wielu ziem oraz kopalni na Śląsku.

Po ślubie para zamieszkała na Zamku Książ. Ich małżeństwo wydawało się udane, jednak jak się później okazało, w pamiętnikach księżnej odkryto jej prawdziwy stosunek do męża. Niejednokrotnie, o dziwo, nazywała go ‘najlepszym mężem’, pisała jednak wiele o jego zdradach, długich rozłąkach, braku informacji gdzie jest i co się u niego dzieje. Czuła się zaniedbana i niekochana. Miała za złe mężowi, że nie kontynuował rozwoju w sferach politycznych. Daisy była artystką, marzyła o ogrodzie w stylu angielskim, który otaczałby jej zamek. Gdy podróżowała po Wrocławiu, zachwycała się jego architekturą i wielkością. Uczyniła z Zamku Książ miejsce spotkań dla wysoko postawionych arystokratów i koronowanych głów z całej Europy. Późniejsze lata księżnej były trudne, straciła córeczkę kilka tygodni po jej narodzinach. Małżonkowie starali się o dziedzica latami, w końcu urodził się Hans Heinrich. Później para postanowiła przeprowadzić się do Londynu.

Daisy uczestniczyła w spotkaniach towarzyskich, udzielała się społecznie i chodziła do teatru. W Londynie na świat przyszedł ich drugi syn Aleksander Friedrich Wilhelm, jednak poród księżnej był bardzo trudny i od tego momentu Księżna Daisy zaczęła poważnie chorować. W 1922 roku, małżeństwo księżnej i Hansa rozpadło się, książę zdradzał ją i chciał poślubić młodą austriacką arystokratkę. Rozwód przyniósł problemy finansowe, Daisy postanowiła podpisać kontrakt reklamowy z firmą sprzedającą kosmetyki. Odniosła sukces i zamieszkała w apartamencie w Londynie. W 1935 roku na zaproszenie byłego męża i synów powróciła do zamku w Książu. Jej synowie całe życie trwali w konflikcie o majątek. Będąc już w Książu choroba księżnej postępowała, Daisy poprosiła o pomoc w codziennych czynnościach i obowiązkach opiekunkę jej zmarłej matki. Zmarła dzień po swoich urodzinach 29 czerwca 1943 roku.

Podwójne dno zielonego jeziora

Jeziorko Daisy wydaje się ładnym zbiornikiem wodnym z ciekawą historią. Jednak jest to niebezpieczna woda, o głębokości aż 23 metrów. Nie wolno się tam kąpać. Ostre urwiska i połamane konary zdobią przestrzeń brzegową. Tak urokliwe miejsce posiada swoją tajemnice. Mianowicie geolodzy mówią o podwójnym dnie oraz licznych podwodnych jamach. Żeby tego było mało w zbiorniku występują silne wiry wodne. Jezioro otoczone jest barierkami, należy zachować ostrożność i podziwiać piękne widoki z bezpiecznej odległości.

A na koniec jeszcze legenda o Jeziorku Daisy

Zielone Jeziorko, czy Jeziorko Daisy otoczone jest legendą. Ponieważ było to ulubione miejsce Daisy Hochberg von Pless, księżna często je odwiedzała, spacerując i dumając nad otaczającym ją światem. Legenda mówi, że Księżna Daisy długo wpatrywała się w przezroczystą wodę jeziora. Nie mogła uwierzyć w to jak bardzo jest czysta. W pewnym momencie z szyi urwał się jej szmaragdowy naszyjnik. Biżuteria była bardzo cenna i sentymentalna dla Księżnej. Służba postanowiła wszcząć poszukiwania. Jednak, gdy nurek zaczął go szukać kolor wody diametralnie zmienił się na szmaragdowy, a nurka i naszyjnika nigdy nie odnaleziono. Legenda mówi również o małej budowli wzniesionej tuż przy jeziorku; baszcie, w której strażnik miał pilnować, aby nikt nie odważył się szukać klejnotu i nie zaginął w szmaragdowej wodzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz