Szlak Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów – przygotowany przez gminę Lubrza 8 kilometrowy szlak, ukazujący turystom najciekawsze miejsca w Lubrzy, nad jeziorem Lubie, w Nowej Wiosce oraz nad jeziorem Goszcza. Trasa proponowanej wycieczki jest utwardzona, wyposażona w tablice informacyjne, ławki oraz wiaty w najatrakcyjniejszych miejscach.
Szlak rozpoczyna się przy czołgu na skwerze w centrum Lubrzy.
Poruszając się ulica Świebodzińską mijamy kościół, następnie przystanek autobusowy i po prawej stronie boisko piłkarskie.
Przy zabudowaniach leśniczówki skręcamy w prawo. Droga prowadzi do łąki przed lasem , tu skręcamy w lewo. Jesteśmy nad jeziorem Lubie.
Jezioro to ma bardzo czystą wodę o I klasie czystości. Maksymalna głębokość to 35 m. Jest to wyśmienity akwen dla płetwonurków i wędkarzy. Położenie jeziora przy wysokim brzegu moreny oraz ładna ścieżka spacerowa zachęcają do wędrówki. Mijamy strumyk ze źródlaną wodą i dochodzimy do niestrzeżonej plaży. Droga biegnąca przy brzegu jeziora lekko skręca. Docieramy do końca jeziora.
Idziemy małym wąwozem aż do drogi brukowej a następnie asfaltowej. Za nami 4 km. Wchodzimy do miejscowości Nowa Wioska. Wieś wzmiankowana na 1558 rok. Zabudowa luźna, typowo rolnicza, murowane domy mieszkalne z początku XX wieku. Tam w "centrum" skręcamy w lewo i idziemy dalej prosto. Przed nami zabytkowy most rolkowy oraz w pobliżu ruiny strzegących go obiektów oznaczone wspólnym numerem 691.
Kolejny odcinek prowadzi do kościoła w Nowej Wiosce. Jest to kościół filialny pod wezwaniem św. Anny, barokowy, powstały w 1670 roku, na początku XX wieku; górująca nad zabudowaniami świątynia jest drewniana o konstrukcji zrębowej; wewnątrz ołtarz pochodzący z 1630 roku.
Od kościoła droga biegnie środkiem wsi do jez. Goszcza. Trzeba skręcić w lewo.
Idziemy brzegiem jeziora i docieramy do wysokiej skarpy. Dochodzimy do domków letniskowych i mijamy ośrodek wypoczynkowy Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W ośrodkiem Uniwersytetu na asfalcie skręcamy w prawo. Dochodzimy do zabudowań w Lubrzy.
Przechodzimy obok zabudowań młyna i przystani kajakowej. Mijamy śluzę forteczną. Do końca trasy pozostał krótki odcinek.
Wracamy do pomnika czołgu w Lubrzy. Tam zaczynamy i kończymy naszą wędrówkę. Szlak jest w pełni oznakowany, na trasie znajdują się parkingi rowerowe i miejsca na odpoczynek. W miejscach szczególnie interesujących ustawione są tablice informacyjne z opisem tych miejsc.
Polecamy go wszystkim na rodzinne lub indywidualne spacery :) Jedyny minus to kolejny raz dojazd. na weekendy nie ma żadnych PKS-ów. Zostaje tylko przyjazd samochodem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz