Początek szlaku można zacząć w różnych miejscowościach :) W zależności jak komu pasuje. My wybraliśmy początek szlaku w Przełazach. Tam zostawiamy samochód i ruszamy na szlak. Przed nami 20 km...
Przełazy (niem. Seeläsgen) są niewielką, turystyczną miejscowością. Głównym atrakcją turystyczną jest tu neorenesansowy pałac z XIX wieku oraz neogotycki Kościół rzymskokatolicki, również wzniesiony w XIX wieku. Znajdują się tu dwa ośrodki turystyczne oraz liczne kwatery prywatne i pola namiotowe. Można tutaj wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych i rozkoszować walorami jeziora Niesłysz.
Kolejną miejscowością na naszym szlaku są Niesulice... Najbardziej popularna miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Niesłysz. Jezioro to jest największym na pojezierzu lubuskim. Pierwotna nazwa Nesłuczek, świadczy o tym, że wieś powstała przed 2 połową XIV wieku, kiedy to dostała się we władanie łagowskiej komandorii joannitów. O starych tradycjach osadniczych świadczy zresztą wczesnośredniowieczne grodzisko w Niesulicach. Po upaństwowieniu dóbr zakonnych w 1810 roku Niesulice stały się własnością rodziny Paech. Wieś założona została jako mała ulicówka, obecnie o znacznie zatartym układzie. W przeszłości w Niesulicach istniał kościół o nieznanej metryce, przejęty przez protestantów i zwrócony katolikom w 1654 roku, a w XIX wieku rozebrany, zapewne z powodu złego stanu technicznego. Teren dawnego cmentarza nad jeziorem stał się obecnie częścią lasu.
Następną miejscowością po Niesulicach jest Tyczyno... Jest to mała osada leśna, miejscowość często nazywana Krzeczkowo. Znajduje się na północno-wschodnim brzegu jeziora Niesłysz. Obecnie osadę stanowi dawna leśniczówka, oraz ośrodki wypoczynkowe, które powstały w jej sąsiedztwie.
Ostatnią miejscowością są Mostki... Wieś położna nieco dalej od brzegu jeziora. Początki wsi sięgają średniowiecza. W roku 1470 rodzina von Laben sprzedaje majatek Janowi Lasocie. W 1524 roku właśccielem wsi jest biskup von Salza, a już w 1608 majątek był w rękach rodu von Sack. W XVII wieku wieś była w posiadaniu rodziny von Knobelsdorff, później rodziny von Paech, ponownie von Sack. W 1685 dobra były w posiadaniu Kiliama von Sommerfelda, którego syn Fryderyk sprzedał je Erazmowi von Schenkersdorfowi. Od wnuka Erazma, Karola von Brescius`a w drugiej połowie XIX wieku dobra zakupił Ferdynand Schultz, po nobilitacji otrzymał nazwisko von Heinersdorf. Ostatnim dziedzicem dóbr w Mostkach do 1945 roku był Karol Hennig von Heinersdorf.
Pałac zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, około roku 1870, neorenesansowy. Murowany, piętrowy, podpiwniczony, pokryty dachem czterospadowym, z bogatym wystrojem sztukatorskim wnętrz. Szczególnie ciekawe są zdobienia o motywach alegorycznych i roślinnych, naśladujące wzory antyczne i renesansowe. Obecnie w pałacu mieści się szkoła. Na uwagę zasługuje również Kościół filialny z XIX wieku.
Ok 1 km za Mostkami kierując się już w stronę Przełaz oglądamy jeszcze ruiny bunkra i szukamy wieży widokowej.
Wieża widokowa w Mostkach (niem. Möstchen) powstała około roku 1864, taka przynajmniej data widnieje na jednej z belek stropowych. Okoliczni mówią na nią wieża Bismarcka, choć wszystko wskazuje na to, że nie jest jedną z prawie 240 wież wybudowanych na całym świecie. Wieża w Mostkach nie znajduje się na liście wież Bismarcka, również na mapie z 1938 roku jest oznaczona jako literami AT, z niemieckiego Aussichtsturm, czyli wieża widokowa.
Na wieżę można wejść bez problemu, wejście nie jest zakratowane, a schody są w doskonałym stanie, wnętrze wygląda tak, jakby kilka lat temu przeprowadzono tam remont, więc jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie ma się czego obawiać. Problem może być wejście na sam szczyt, prowadzi tam zbita z grubych gałęzi drabina, nie wzbudziła naszego zaufania, więc wejście na szczyt sobie odpuściliśmy.
Wieża w Mostkach jestem ciekawym przykładem zabytku zapomnianego, jeśli tak można się wyrazić, leży trochę na uboczu, jest stosunkowo słabo znana, a mało znane dojście skutkuje tym, że niewielu turystów się tam pojawia. Kiedyś faktycznie pełniła funkcję wieży widokowej, teraz to zagubione w puszczy świadectwo dawnych czasów.
Jak znaleźć wieżę? Gdzie jej szukać? :)
Wieża widokowa znajduje się na porośniętym mieszanym lasem wzgórzu, spory kawałek od drogi. Można tam trafić jadąc drogą z Mostek na Przełazy. Po około dwóch kilometrach w prawo, pod kątem 45° odbija brukowana droga (prowadzi niebieski szlak rowerowy). Mniej więcej po 250 m. szlak skręca w lewo i trzeba dobrze zadrzeć głowę i uważnie wypatrywać naszej poszukiwanej wieży.
Po odnalezieniu wieży widokowej zadowoleni wracamy do Przełaz i jedziemy do domu ;) Serdecznie pozdrawiamy i zachęcamy wszystkich do obejścia szlaku dookoła Jeziora Niesłysz :)
Świetna wycieczka. Pełny kontakt z naturą, zero samochodów i urocze miejsca postojowe. Z przyjemnością obejrzałem, a i powspominałem, bo zdarzyło mi się mieć nocleg w namiocie nad tym jeziorem.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Witajcie.
OdpowiedzUsuńWidzę,że odwiedziliście moje rejony.Na pieszą wycieczkę to "kawał" drogi.
Fajne zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie:))
Witamy :) To fakt kawałek był do przejścia, ale daliśmy radę :) A co do rejonów to szukamy różnych szlaków w okolicach i trochę dalej od Zielonej Góry. Nasze najbliższe szlaki już przeszliśmy i szukamy czegoś innego i również ciekawego.Pozdrawiamy!!
UsuńWitam. Mam pytanko który szlak najlepiej wybrać na przejażdżkę z przyczepka z dziećmi. Może być gdzieś do jakiegoś celu i z powrotem. Z góry dzięki za pomoc 😊👋
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.
OdpowiedzUsuń