Tym razem chcemy zabrać Was do Sycowic do żubrów :) Naszą wycieczkę zaczynamy ze stacji w Nietkowicach w 6-cio osobowym składzie. Stamtąd idziemy do Sycowic wracając przez Grabin do Radnicy na stację PKP. Zapraszamy...
Nietkowice - wieś leżąca w prawobrzeżnej części gminy, licząca blisko 660 mieszkańców. Społeczność wiejska stawia na rozwój agroturystyki starając się wykorzystać walory przyrodnicze i krajobrazowe okolicznych terenów.
Warto zobaczyć:
- Pałac późnoklasycystyczny, piętrowy, murowany, nakryty dwuspadowym dachem, wybudowany około 1830 roku.
- Park powstały w pierwszej połowie XIX wieku.
- Kościół wybudowany około 1880 roku, murowany z cegły, z dostawioną wieżą od strony zachodniej.
- Część zabudowy folwarcznej: stajnia i obora (pocz. XIX w.), parterowe, murowane o dachach dwuspadowych.
Sycowice - do końca II wojny światowej Sycowice nosiły nazwę Leitersdorf. Wieś licząca w przybliżeniu 270 mieszkańców, położona na trasie Krosno Odrzańskie - Świebodzin, jest najbardziej na północ wysuniętą miejscowością w całej gminie. Na pobliskich gruntach planowany jest park safari (140 ha). Część terenów stanowi fragment parku krajobrazowego. Wokół znajdują się liczne lasy, obfitujące w zwierzynę łowną, zachęcają myśliwych do polowań.
Warto zobaczyć:
- Kościół p.w. Narodzenia NMP poświęcony (jako katolicki) 6 października 1946 roku. Dawniej jako protestancki zbór został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku. Konstrukcja szachulcowa, otynkowany, po stronie zachodniej znajduje się drewniana wieżyczka, którą wieńczy hełm z latarnią.
Po zobaczeniu żubrów idziemy do Grabina :) Przechodzimy przez cześć Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego (opis w jednym z postów), zbierając dalej grzyby.
Grabin - Wieś położona na terenie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego w otoczeniu lasów i w pobliżu jezior.
Warto zobaczyć:
- Kościół p.w. Jana Chrzciciela zbudowany w roku 1776. Pola szachulcowej konstrukcji wypełnione są cegłami, budowla salowa na planie prostokąta zamkniętego od wschodu wielobocznie. Od strony zachodniej nad dachem widnieje wieżyczka zwieńczona latarnią. Wewnątrz znajdują się rzeźby z około 1500 roku przedstawiające Św. Małgorzatę, Św. Jana Ewangelistę, Św. Piotra i Św. Pawła oraz pochodząca z XV stulecia misa chrzcielna. Pierwotny kościół był drewniany, wzmiankowany jako należący do diecezji poznańskiej w roku 1308. W okresie reformacji utracony na rzecz protestantów.
- Dwór z pierwszej połowy XVIII wieku, wybudowany dzięki staraniom Żychlińskich. Barokowy, parterowy, murowany, na planie prostokąta, od zachodniej strony na ryzalicie filarowy portyk, we wnętrzach sufity z plafonami. Całość nakryta dachem mansardowym.
Po dłuższym odpoczynku nad Jeziorem idziemy do Radnicy na pociąg. To tylko 20-30 minut drogi. Stamtąd zadowoleni jedziemy do domu :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz