Witamy wszystkich po dłuższej przerwie :) Trochę nas tu nie było, ale jakoś nie było czasu żeby się zebrać na pisanie :) Ale teraz postaramy nadrobić i opisać kilka naszych wycieczek :) Zapraszamy więc do czytania i komentowania...
Pod koniec lipca wybraliśmy się do Skalnego Miasta... Udało nam się zabrać jeszcze jedno małżeństwo :) Do Skalnego Miasta już nie raz chcieliśmy jechać z wycieczką, ale jakoś się nie udało. Tym razem zebraliśmy się sami i pojechaliśmy...
Skalne miasto, labirynt skalny – zespół skalnych form ukształtowania powierzchni Ziemi: skałek, ambon, baszt czy grzybów skalnych itp., skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskimi rozpadlinami.
Powstawanie miasta skalnego jest efektem erozji terenu, następującego szczególnie wzdłuż sieci spękań, charakterystycznej zwłaszcza dla poziomo uwarstwionych skał osadowych, głownie piaskowców, czasem zlepieńców. Czynnikami wpływającymi na degradację są: spękania skalne, obecność plastycznego podłoża powodująca osiadanie lub wyciskanie skał, wietrzenie mechaniczne, usuwanie zwietrzeliny przez wiatr lub wody deszczowe itp.
Najbardziej znane przykłady w Polsce to: Błędne Skały, Szczeliniec w Górach Stołowych; Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim, Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich i inne.
W Czechach jednym ze słynniejszych skalnych miast są Teplice nad Metują i Adrszpach :)
Pierwsze skalne miasto, które odwiedziliśmy było Teplice nad Metują.
Około dwóch kilometrów od miasta Teplice nad Metują znajdują się Skały Teplickie. Skalna Obfitują w liczne, unikalne formy skalne, takie jak Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wierza Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych, na niektórych ścianach zobaczycie wspinaczy. Ponadto w głębokim kanionie Sybiru mnóstwo jest zielonych kobierców paproci i mchów oraz innych zjawisk przyrodniczych.
Trasa zwiedzania mierzy 6 km i można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin. Kolor szlaku - niebieski. Chodzą i zwiedzając o każdej ciekawej skałce jesteśmy informowani przez tabliczki informacyjne, na której znajduje się jej nazwa.
Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z pierwszego miasta:
włożony w wejście na sam szczyt zaprocentował nam wspaniałymi widokami na okolice
A teraz jeszcze kilka ciekawych form skalnych przypominających różne postacie, zwierzęta itp...
Okey! Jesteśmy w drugim Skalnym Mieście - Adrszpach
Skalne Miasto Adrszpach znajduje się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.
Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Całość porośnięta jest lasem z licznymi gatunkami górskiej i podgórskiej fauny i flory. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady.
Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna nie wymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. Wychodzenia poza tę trasę jest dozwolone wyłącznie dla osób posiadających specjalne zezwolenie (pracowników rezerwatu, naukowców i wspinaczy).
Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna itd. Obszar został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności. Zidentyfikowano tu 238 pierwotnych gatunków roślin, na przykład rojownik bagnisty, modrzyk górski, wietlica alpejska, fiołek dwukwiatowy.
Poniżej zapraszamy do oglądania zdjęć z drugiego miasta...
Piękna relacja :)))) Jednodniówka?
OdpowiedzUsuńTak jednodniówka :) Wcześnie wyjechaliśmy i późnym wieczorem wróciliśmy :) Warte odwiedzenia...
Usuń