Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2013-11-03 OTP - czyli Odznaka Turystyki Pieszej

Baner

niedziela, 3 listopada 2013

2013-11-03 OTP - czyli Odznaka Turystyki Pieszej

Ponad rok temu zachęcaliśmy Was do wędrowania po górach i zdobywania odznaki GOT - czyli Górskiej Odznaki Turystycznej :) Tym razem chcemy wszystkich zachecić do wędrowania również po terenach nizinnych. Robienia sobie wycieczek pieszych po okolicach i nie tylko. Do opisywania ich w specjalnych książeczkach "KSIAŻECZKA WYCIECZEK PIESZYCH". Tam opisujemy trase wycieczki, ilość km, zbieramy potwierdzenia (pieczątki) itp. Jeżeli jest przewodnik to podpisuje nam przebytą trasę, a jeżeli nie ma to piszemy "wycieczka inwidualna" i imiona oraz nazwiska osób które były na wycieczce. Do wycieczek inwidualnych potwierdzeniem są właśnie pieczątki, różne bilety PKS, PKP, MZK, itp.

Okładka książeczki

Środek książeczki

Odznaka Turystyki Pieszej (OTP) - ustanowiona w 1952 roku przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze odznaka popularyzująca turystykę pieszą nizinną. Można ją zdobywać od 8 roku życia na wycieczkach pieszych - zaliczając 1 punkt za 1 km, jak również zaliczając punkty dodatkowe za zwiedzanie miejscowości określonych w regulaminie.

Odznakę można zdobywać na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej:
* na terenach nizinnych;

* na terenach wyżynnych:
- Gór Świętokrzyskich,
- Masywu Ślęży,
- Podgórza Karpackiego
- Pogórza Sudeckiego,
- Gór Opawskich,
- Gór Kaczawskich;

* na terenach Kotlin:
- Jeleniogórskiej,
- Kłodzkiej,
- Żywieckiej,
- Nowotarskiej,
- Sądeckiej.

Posiada kilka kategorii i stopni:
- "Siedmiomilowe Buty": srebrne i złote - odznaka dla dzieci do 10 lat:
srebna złota


- popularną:
brak stopni


- małą: brązową, srebrną i złotą:
brązowa srebna złota


- dużą: srebrną i złotą:
srebna złota


- "Za wytrwałość w Turystyce Pieszej" w trzech stopniach:
stopień I stopień II stopień III


- OTP "Dla Najwytrwalszych" w trzech stopniach:
brązowa srebna złota


Nadzór nad OTP sprawuje Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK. Kadrą programową odpowiedzialną za OTP są Przodownicy Turystyki Pieszej PTTK.

REGULAMIN ODZNAKI TURYSTYKI PIESZEJ


I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Odznaka Turystyki Pieszej, zwana w skrócie OTP, jest odznaką ustanowioną i nadawaną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze (PTTK) - w celu zachęcenia społeczeństwa do uprawiania turystyki pieszej nizinnej, poznawania kraju ojczystego, jego przeszłości,współczesnego dorobku, kultury, piękna krajobrazu i przyrody.

2. OTP można zdobywac jedynie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

3. OTP przyznaje Komisja Turystyki Pieszej (KTP) Zarządu Głównego PTTK bezpośrednio, bądź za pośrednictwem Oddziałowych Komisji Turystyki Pieszej (OKTP) PTTK.
Wskazane jest, aby przyznane odznaki były wręczane w sposób uroczysty podczas zlotów, rajdów, bądź innych spotkań turystycznych.

4. Ubiegać się o OTP może każdy, kto ukończył 10 lat lub wcześniej zdobył II stopień (Złote Buty) OTP "Siedmiomilowe Buty" i spełnił warunki przewidziane niniejszym regulaminem. Wyjątek stanowi OTP popularna, którą można zdobywać po ukończeniu 8 lat.

5. OTP jest ustanowiona w czterech kategoriach:
- OTP popularna (bez stopni)
- OTP mała w stopniach: brązowym, srebrnym i złotym
- OTP duża w stopniach: srebrnym i złotym
Odznaka "Za wytrwałość w turystyce pieszej".

6. Na OTP zalicza się wycieczki piesze (1 km odpowiada 1 punktowi) odbywane na terenach nizinnych i wyżynnych kraju: Gór Świętokrzyskich, Masywu Ślęży, Podgórza Karpackiego i Sudeckiego, Gór Opawskich i Kaczawskich oraz na terenach Kotlin: Jeleniogórskiej, Kłodzkiej, Żywieckiej, Nowotarskiej i Sądeckiej.

7. Na OTP zalicza się zwiedzanie miejscowości wg punktacji podanej w załączniku nr 2. Przodownik Turystyki Pieszej w czasie weryfikacji może jednak obniżyć liczbę punktów za zwiedzanie w zależności od stwierdzonego stopnia poznania miejscowości.

8. Powtórzenie trasy lub jej odcinka, niezależnie od kierunku, nie zalicza się przy ubieganiu sie o ten sam stopień OTP.

9. Za zwiedzanie miejscowości umieszczonych w wykazie zalicza się ustaloną liczbę punktów, pod warunkiem wpisania do książeczki wycieczek pieszych obiektów zwiedzanych w danej miejscowości.
Wymagane jest zwiedzenie przynajmniej najważniejszych obiektów. Zwiedzanie tej samej miejscowości może być zaliczone tylko jeden raz, niezależnie od stopnia małej OTP. Nie zalicza się punktów za zwiedzanie miejsca zamieszkania.

10. Wycieczki dłuższe (powyżej dwóch dni) można dzielić w celu zaliczenia ich na dwa stopnie odznaki. Wymagane jest jednak podanie długości tras dziennych.

11. Podstawą przyznania OTP popularnej i małej oraz zaliczenie norm nna odznakę "Za wytrwałość w turystyce pieszej" jest książeczka wycieczek pieszych, wg wzoru ustalonego przez KTP ZG PTTK.

12. Trasa wycieczki (rajdu) powinna być szczegółowo wpisana do książeczki, z podziałem na odcinki dzienne i poświadczona przez:
a) Przodownika Turystyki Pieszej PTTK,
b) przewodnika PTTK, instruktora harcerskiego lub organizatora turystyki PTTK prowadzącego wycieczkę,
c) nauczyciela prowadzącego wycieczkę szkolną,
d) kierownika wycieczki organizowanej przez organizację młodzieżową, zakład pracy lub inną instytucję.
Poświadczenie przez osoby wymienione w punkcie b, c i d należy potwierdzić pieczątką instytucji organizującej wycieczkę.

13. Wycieczki indywidualne powinny być poświadczane na szlaku przez Przodownika Turystyki Pieszej, bądź w ogniwach i obiektach PTTK. Honorowane są również poświadczenia urzędów, instytucji, zakładów państwowych i spółdzielczych, urzędów pocztowych, stacji kolejowych, posterunków policji, domów wczasowych, itp.
Obowiązuje wpisanie daty przejścia

14. Poświadczenia, o których mowa w punktach 12 i 13, mogą być zastąpione szczegółowym opisem trasy wycieczki dołączonym do książeczki i potwierdzonym przez Przodownika Turystyki pieszej uprawnionego na dany teren.

15. Jako górną granicę zaliczenia dziennych przejść pieszych przyjmuje się:
- dla młodzieży do lat 15 - 20 km
- dla pozostałych - 30 km

16. Przodownicy TP są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania poświadczeń i opisu, o których mowa w punktach 12 -14.

II. POPULARNA OTP

17. popularną OTP można zdobywać po ukończeniu 8 lat lub zdobyciu II stopnia (Złote Buty) OTP "Siedmiomilowe Buty".
Przyznawana jest za uzyskanie w dowolnym okresie 60 punktów podczas nizinnych wycieczek pieszych, w tym za zwiedzanie miejscowości punktowanych - najwyżej 15 punktów.

18. Popularna OTP może być przyznawana również po zdobyciu małych względnie dużych OTP.

III. MAŁA OTP

19. Ubiegający sie o małą OTP powinien udokumentować zdobycie określonej niżej liczby punktów:

20. OTP w stopniu brązowym należy zdobyć w ciągu jednego roku (12 miesięcy), począwszy od daty pierwszej wycieczki.

21. Małą OTP w stopniu srebrnym można zdobywać w ciągu dwóch lat (24 miesięcy) i conajmniej na terenie dwóch regionów.
Poza regionem, w którym znajduje się miejsce zamieszkania ubiegającego się o odznakę, należy uzyskać co najmniej 50 punktów, w tym co najmniej 40 punktów za przejścia piesze. Obowiązuje odbycie jednej wycieczki trzydniowej.

22. Małą OTP w stopniu złotym można zdobywać w ciągu trzech lat (36 miesięcy) i co najmniej na terenie trzech regionów.
W każdym z dwóch regionów, poza regionem w którym znajduje się miejsce zamieszkania ubiegającego się o odznakę, należy uzyskać co najmniej 50 punktów, w tym co najmniej 40 punktów za przejścia piesze. Obowiązuje odbycie jednej wycieczki pięciodniowej lub dwóch trzydniowych.

23. Mała OTP może być zdobywana w kolejności stopni. W ciągu jednego roku kalendarzowego można zdobyć małą OTP tylko w stopniu brązowym i srebrnym.

24. Popularną oraz małą OTP wszystkich stopni przyznają OKTP PTTK oraz zespoły d/s turystyki pieszej działąjące przy Regionalnych Ośrodkach Programowych (ROP) PTTK, posiadające uprawnienia nadane im przez KTP ZG PTTK. Referaty weryfikacyjne powołane w kołach, klubach i innych jednostkach mogą przyznawać OTP popularną oraz małą do stopnia srebrnego-po nadaniu im uprawnień przez KTP ZG PTTK na wniosek terenowo właściwej OKTP.

25. Przy weryfikacji kolejnych stopni odznaki należy przedłożyć książeczki wycieczek pieszych z poprzednio przyznanymi odznakami.

26. W wypadku wątpliwości związanych z przedłożoną dokumentacją, Przodownik Turystyki Pieszej lub właściwa Komisja Turystyki Pieszej mają obowiązek poddać ubiegającego sie o odznakę sprawdzianowi, celem potwierdzenia, czy rzeczywiście przebył podaną trasę.

27. W razie odmowy przyznania OTP, należy to odnotować w książeczce wycieczek pieszych z podaniem przyczyn.


stopień odznaki

ogółem punktów w tym za zwiedzanie miejscowości zaliczonych
brązowy 100 20
srebny 250 50
złoty 500 100

IV. DUŻA OTP

28. Ubiegający sie o dużą srebrną odznakę OTP musi posiadać odznakę małą w stopniu złotym oraz przebyć dwa spośród wskazanych przez KTP ZG PTTK szlaków (załącznik nr 3), o długości co najmniej 150 km każdy. Szlak wskazany może być zastąpiony szlakiem opracowanym przez ubiegającego się, zaopinniowanym przez Przodownika TP possadającego uprawnienia na dany teren. Dużą srebrną OTP można zdobywać w ciągu trzech lat. Każdy ze szlaków powinien być przebyty w czasie jednej nieprzerwanej wędrówki. Z dwu wymaganych szlaków tylko jeden może przebiegać przez obszar regionu miejsca zamieszkania.
Duża srebrna OTP może być zdobywana ponad to na trasach Ogólnopolskich Wysokokwalifikowanych Rajdów Pieszych. W tym przypadku nie obowiązuje opiniowanie szlaku przez Przodownika TP. Obowiązuje jednak wykNanie opisu przebytych tras.

29. Ubiegajacy sie o dużą złotą OTP powinien posiadać dużą srebrną OTP i przebyć opracowane przez siebie dwa szlaki, o długości co najmniej 200 km każdy, zaopiniowane przez Przodownika TP posiadającego uprawnienia na dany teren. Dużą złotą OTP można zdobywać w ciągu trzech lat. Każdy ze szlaków powienien być przebyty w jednej nieprzerwanej wędrówce. Oba szlaki muszą przebiegać przez inne regiony niż szlaki przebyte na dużą srebrną OTP.

30. W ciągu jednego roku można zdobyć tylko jedną dużą odznakę.

31. Dużą OTP przyznaje KTP ZG PTTK. Ubiegający się o przyznanie odznaki przesyła do komisji (ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa) wypełniony formularz wniosku o przyznanie dużej OTP (wzór - załącznik nr 1) z załącznikiem:

a) przy zdobywaniu dużej srebrnej OTP - książeczek wycieczek pieszych, na podstawie których przyznane były poprzednie odznaki, przy zdobywaniu dużej złotej OTP - legitymacji stwierdzającej przyznanie dużej srebrnej OTP.

b) opisów przebytych szlaków z podaniem liczby kilometrów, zwiedzanych obszarów i miejscowości, a szczególnie informacji nie uwzględnionych w przewodnikach po danym terenie itp. Pożądane jest ilustrowanie opisów zdjęciami lub szkicami.
KTP ZG PTTK zastrzega sobie prawo zatrzymania opisów tras.

32. Opisy szlaków przed złożeniem w KTP ZG PTTK powinny być zaopiniowane przez Przodownika TP posiadającego uprawnienia na dany teren.

33. Punkty za zwiedzanie miejscowości nie są zaliczane przy zdobywaniu dużych.

V. ODZNAKA "ZA WYTRWAŁOŚĆ W TURYSTYCE PIESZEJ"

34. Odznakę "Za wytrwałość w turystyce pieszej " mogą zdobywać posiadacze dużej OTP, bądź małej OTP w stopniu złotym.

35. Odznakę zdobywa sie przez wielokrotne powtórzenie normy przewidzianej dla OTP w stopniu brązowym.

36. W ciągu roku kalendarzowego (tj. od 1 stycznia do 31 grudnia) można zaliczyć wykonanie tylko jednej normy rocznej. Nastepnych wycieczek odbytych w danym roku kalendarzowym nie można zaliczyć na poczet normy dla następnego roku.

37. Posiadacz dużej złotej OTP zdobywa odznakę za potwierdzone wykonanie pięciu norm, posiadacz dużej srebrnej OTP - za wykonanie siedmiu norm, a posiadacz małej złotej OTP - za wykonanie dziewięciu norm. Zaliczenie pierwszej normy zobowiązuje do zdobycia właściwej liczby przewidzianych norm, niezależnie od późniejszego zdobycia wyższych stopni odznak.

38. Coroczne normy na odznakę posiadacz dużej srebrnej OTP może wykonywać równocześnie z przebyciem szlaków przewidzianych na dużą złotą OTP. W tym przypadku jednak, norma musi być zdobywana na innych terenach, niż przebiegał szlak na dużą złotą OTP.

39. Coroczne normy na odznakę posiadacz małej złotej OTP może zdobywać równocześnie z przebyciem szlaków przewidzianych na dużą srebrną OTP. W tym przypadku jednk norma na odznakę musi być uzyskana na innych terenach, niż przebiegał szlak na dużą srebrną OTP.

40. Dokumentację odbytych wycieczek na odznakę należy prowadzić w książeczce wycieczek pieszych.

41. Po uzyskaniu każdorazowej normy, książeczkę wycieczek pieszych poświadczoną przez przodownika TP, posiadającego uprawnienia na dany region, należy przedłożyć do weryfikacji do OKTP lub zespołu d/s turystyki pieszej działającego przy Regionalnym Ośrodku Programowym PTTK (ROP)

42. Po uzyskaniu ostatniej normy (piątej, siódmej lub dziewiątej), całość dokumentacji należy przesłać listem poleconym do KTP ZG PTTK, celem przyznania odznaki. W przypadku zdobycia odznaki przez posiadacza małej złotej OTP (9 norm), oprócz książeczek zawierających zweryfikowane normy, należy nadesłać książeczkę, w której przyznano małą złotą OTP. W przypadku zdobywania odznaki przez posiadacza dużej srebrnej ( 7 norm ) lub dużej złotej OTP ( 5 norm), nalezy dodatkowo podać numer legitymacji stwierdzającej przyznanie tych odznak.

43. Odznaka "Za wytrwałość w turystyce pieszej" może być zdobywana wielokrotnie. Przy zdobywaniu odznaki po raz drugi lub następny obowiązuje wykonanie pięciu norm, niezaleznie od stopnia posiadanej OTP (mała złota, duża srebrana, bądź duża złota).

44. Dla zdobycia odznaki nie jest wymagana roczna kalendarzowa ciągłość uzyskiwania norm; przerwa roczna lub dłuższa nie przekreśla zdobytych uprzednio i zweryfikowanych norm.

45. Odznaka wykonana jest w trzech kolorach: dla zdobywców po raz pierwszy - w otoku ciemnozielonym, przy powtórnym zdobyciu - w otoku granatowym, przy trzecim i dalszych - w otoku czerwonym.

VI. POSTANOWIENIA OGÓLNE

46. W przypadku utworzenia przewidzianych statutem Towarzystwa międzyoddziałowych jednostek organizacyjnch w turystyce pieszej, mogą one przejąć od OKTP część uprawnień określonych niniejszym regulaminem w zakresie weryfikaowania i przyznawania poszczególnych stopni odznaki. O sposobie podziału tych uprawnień należy powiadomić KTP ZG PTTK.

47. Przy załatwianiu przyznawania OTP drogą korespondencyjną oraz zaliczania norm na odznakę "Za wytrwałość w turystyce pieszej" należy dołożyć znaczki pocztowe o wartości opłaty pocztowej jak przy nadaniu.

48. Interpretacja niniejszego regulaminu należy do Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK.

49. Niniejszy regulamin, po dokonaniu korekty przez Komisję Turystyki Pieszej w dniu 2 lutego 1993 r. zatwierdzony został w dniu 30 lipca 1993 r. przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia i anuluje postanowienia poprzednich regulaminów.

4 komentarze:

  1. Ja jednak preferuję górzysty teren, dlatego mi się udało kiedyś zdobyć tylko odznakę popularną. Moim zdaniem, najładniej wyglądającą :) ale do przemierzania długich spacerów taka forma motywacji jak najbardziej. :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też bardzo lubimy górzysty teren :) i tam też zbieramy odznaki GOT :) mamy narazie popularna i małą brązowa. Cześciej właśnie chodzimy po nizinnym i dlatego tez bieramy sobie OTP. a przy okazji właśnie jest motywacja do spacerów, wycieczek :) Pozdrawiamy

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja dość dużo chodzę po górach, ale nigdy nie interesowałam się takimi odznakami. Nawet mam specjalne buty trekingowe https://butymodne.pl/trekkingowe-damskie-c55205.html gdyż jestem zdania, że jeśli piesze wycieczki po górach to tylko w odpowiednim wyposażeniu.

    OdpowiedzUsuń