Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2021-07-11 Wieża widokowa na Trójgarbie – 778 m. n.p.m. - największa atrakcja Gór Wałbrzyskich

Baner

środa, 14 lipca 2021

2021-07-11 Wieża widokowa na Trójgarbie – 778 m. n.p.m. - największa atrakcja Gór Wałbrzyskich

Hej, Hej!! Dzisiaj zabieramy Was na wieżę widokową na "Trójgarbie". Udało namówić się jeszcze znajomych i pojechalismy we czwórkę :)

Trójgarb nie jest ani najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, ani specjalnie wybitnym wierzchołkiem. Ale dzięki oddanej niedawno wieży widokowej, turyści radośnie i tłumnie kierują swoje kroki. Oficjalne przecięcie wstęgi nastąpiło w sobotnie południe 29 grudnia w 2018 roku. Pomimo kiepskiej aury, szczyt przyciągnął wtedy kilkaset osób. Widoki z usytuowanej na szczycie wieży mogą imponować.

Warto wspomnieć, że to nie pierwsza instalacja na szczycie Trójgarbu. Ponieważ już w roku 1882, Martin Engler, będący włodarzem restauracji „Złota Ktowica” w Starych Bogaczowicach zbudował na szczycie drewnianą wieżę. Następnie pojawił się tutaj taras widokowy oraz mały bufet. Niestety obiekty nie dotrwały do naszych czasów. Zostały rozebrane po drugiej wojnie światowej. Tak samo jak wieża triangulacyjna, która pojawiała się potem na szczycie. Tuż po II wojnie światowej, szczyt Trójgarbu przez krótki okres czasu był nazywany Potrójną.

Naszą wyprawę na "Trójgarb" zaczynamy w Starych Bogaczowicach (przy stadionie). Pniemy się do góry cały czas czerwonym szlakiem.

Wieża jest wysoka na 27,5 metra, co sprawia, że jest najwyższym takim obiektem w tej części Sudetów. Dla porównania, wieża na Borowej jest prawie o połowę niższa i ma raptem tych metrów 15. Prawdą jest, że Trójgarb nie jest gigantem wśród gór. Ale plotki głoszą, że przy dobrej widoczności z jego wierzchołka można dojrzeć najwyższe budynki Wrocławia, karkonoską Królową, Rudawy Janowickie, czy też Ślężę. Pogoda nam dopisała, wiec widoki mamy świetne :)

Na realizację projektu zużyto aż 67 ton stali. Wieża została wzniesiona na podstawie trójkąta, co ma symbolizować trzy gminy biorące udział w projekcie: Czarny Bór, Stare Bogaczowice oraz Szczawno-Zdrój. Inwestycja rozpoczęła się w połowie roku 2017. Trwała długie 1,5 roku. Jednak warto było czekać.

Po wejściu na wieżę i po nacieszeniu się widokami robimy mała przerwę na drugie śniadanie. Z "Trójgarbu" wracamy innymi szlakami przez co zataczamy pętlę (jak się da, to nie lubimy wracać tą samą drogą).

Kolejny raz wszyskim się podobało, pogoda dopisała. Do domu wracamy zadowoleni i planujemy kolejne wspólne wyprawy :) Zachecamy Was do odwiedzenia wieży jeżeli jeszcze nie byliście.

Poniżej trasa naszej wycieczki...

1 komentarz:

  1. Super wpis. Zawsze mnie inspirujecie do podróży :) My już planujemy kolejny wypad. Kupiliśmy worek żeglarski i inne niezbędne rzeczy. Wyruszamy zaraz na początku grudnia i jestem bardzo ciekawa jak to będzie :)

    OdpowiedzUsuń