Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2018-05-19 Czerwonym Szlakiem Nordic Walking z Łagowa Lubuskiego do Jemiołowa

Baner

sobota, 19 maja 2018

2018-05-19 Czerwonym Szlakiem Nordic Walking z Łagowa Lubuskiego do Jemiołowa

W Sobotę przed niedzielną wycieczką z PTTK Zielona Góra z cyklu "Nie siedź w domu, wędruj z nami" wybraliśmy się do z Łagowa do Jemiołowa. W Jemiołowie chcielismy zobaczyć "Skansen Rolnictwa". Nasza wędrówke zaczynamy z Łagowa Lubuskiego :)


Do Jemiołowa idziemy wzdłuż jeziora Ciecz czerwonym szlakiem Nordic Walking. Mapa szlaku poniżej...



















Jemiołów położony jest w bardzo atrakcyjnym pod względem przyrodniczym jak i turystycznym zakątku Ziemi Lubuskiej. "PETERSDORF" to dawna nazwa Jemiołowa opisana była już w roku 1250. Głównymi zabytkami naszej wsi jest klasycystyczny kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiony w XVIII w. Zwieńczenie kościoła stanowi drewniana wieża, w której znajdował się stary dzwon, pochodzący z tego samego okresu co cały zabytek. Dzwon znajduje się obecnie w przedsionku kościoła. W roku 2008-2009 została odnowiona wieża kościelna oraz elewacja zewnętrzna wewnętrzna naszej świątyni.Jedna z rodzin jemiołowskich ufundowała w 2006 roku nowy dzwon, do Jemiołowskiego kościoła. Wnętrze świątyni zdobi ołtarz, którego powstanie datuje się na rok 1730. Poza tym zachowała się stara XVIII- wieczna drewniana chata kryta strzechą. Jemiołów liczy ponad 300 mieszkańców. Jemiołowscy rolnicy zajmują się głównie uprawą ziemi.

Największą atrakcją turystyczną Jemiołowa jest skansen starych maszyn rolniczych. który z inicjatywy mieszkańców powstał kilka lat temu. Skansen jemiołowski odwiedzają licznie turyści z całej Polski i zagranicy. W skansenie znajduje oprócz maszyn również kuźnia. Skansen Maszyn Rolniczych w Jemiołowie jest otwarty dla turystów 24 godziny na dobę i całkowicie bezpłatny. Zlokalizowany nas stawem w centrum wsi jest doskonałą lekcją historii rolnictwa. Maszyny rolnicze do prac polowych, konne, a także te które używano w stodołach i spichlerzach, do młocki, sortowania ziemniaków czy robienia sieczki można zobaczyć z bliska.

W obrębie jemiołowa znajduje się nadajnik radiowo telewizyjny, który ma wysokość 320m.














Kościół filialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Jemiołowie wzniesiono 1729 r. Góruje nad nim drewniana wieża. Od 2006 r. wisi w niej nowy dzwon ufundowany przez dwoje mieszkańców Jemiołowa z okazji ich srebrnych godów. Stary dzwon, pochodzący jeszcze z okresu budowy świątyni, ustawiono w przedsionku.

Kościół – jak większość świątyń na ziemiach zachodnich - jest poewangelicki, więc i wnętrze ma skromne. Konsekrowano go 26.01.1946. W 1949 r. jedna z parafianek podarowała świątyni przywieziony z Częstochowy obraz Najświętszej Panienki. Mieszkańcy umieścili go w specjalnie zbudowanym bocznym ołtarzu.

Wśród miejscowych krąży legenda o związanym z obrazem cudzie. Na początku lat 50. przez nieuwagę pozostawiono przed nim zapalone świece. Wydobywający się z kościoła dym zauważono dopiero następnego dnia. Boczny ołtarz doszczętnie spłonął, podobiźnie Najświętszej Panienki nic się jednak nie stało. Pośród zgliszcz obraz stał nienaruszony. Historię spisano dla potomności, oprawiono w ramkę i powieszono na ścianie tuż obok Matki Boskiej.




Po obejrzeniu kościoła z zewnątrz, bo był zamknięty wracamy przez Jemiołów do Łagowa. Wracajac do Łagowa idziemy lasem przez wąwozy i kawałek ta sama trasą wzdłuż Jeziora Ciecz...












I tak na spokojnie zrobismy sobie sobotni 13 kilometrowy spacer nad Jeziorem, zwiedzając Jemiołów :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz