Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2013-06-02 Szlak Łącznikowy koloru czarnego z Czerwieńska do Szklarki Radnickiej

Baner

sobota, 8 czerwca 2013

2013-06-02 Szlak Łącznikowy koloru czarnego z Czerwieńska do Szklarki Radnickiej

Ostatnio znaleźliśmy na stronnie Sulechowa - http://www.sulechów.pl, że można zdobyć REGIONALNĄ ODZNAKĘ KRAJOZNAWCZĄ „SZLAKI TURYSTYCZNE GMINY SULECHÓW”. Postanowiliśmy sobie ja zdobyć :) Połączyć przyjemne z pożytecznym. Odznaka ma 3 stopnie:

STOPNIE:
- I stopień zostanie przyznany po przejœciu lub przejechaniu na rowerze co najmniej jednego z niżej opisanych szlaków na terenie Gminy Sulechów
- II stopień – pokonanie na rowerze lub pieszo co najmniej dwóch z pośród 7 wymienionych wyżej szlaków (bez powtarzania wcześniejszych).
- III stopień – przejście lub przejechanie pozostałych szlaków wg wykazu.

SZLAKI TURYSTYCZNE:
1) Historyczny Szlak Bitewny - czerwony
- Trasa: 1. Sulechów (Brzezie) - 2. Kalsk - 3. Kije (Łochowo) - 4. Głogusz - 5. Kije - 6. Mozów - 7. Nowy Świat - 8. Cigacice - 9. Laskowo - 10. Pomorsko => 41 km
2) Szlak Pomników Przyrody - zielony
- 1. Sulechów - 2. kamień "Runiczny" - 3. Łęgowo - 4. Buków - 5. leśniczówka Klemsko - sosna "Waligóra" - 6. Kruszyna - 7. Sulechów => 44 km
3) Szlak Mistrza Ołtarza z Gościszowic - żółty
- Trasa: 1. Sulechów - 2. Krężoły - 3. leśniczówka Klemsko - 4. Klępsk - 5. Stare Kramsko - 6. Wojnowo => 15 km
4) Szlak Południowy - czarny
- Trasa: 1. Mozów - 2. Sulechów - 3. Kruszyna - 4. Obłotne - 5. sosna "Waligóra" => 10,5 km
5) Szlak Łącznikowy - czarny
- Trasa: 1. Czerwieńsk - 2. Wysokie - 3. Pomorsko - 4. Brody - 5. kanał Ołobocki - 6. Nietkowice - 7. Szklarka Radnicka => 22,5 km
6) Szlak Łącznikowy - żółty
- Trasa.: 1. Kalsk - 2. Niekarzyn - 3. Głogusz - 4. Pałck - 5. Cząbry (gm. Skąpe) => 19 km
7) Szlak Łącznikowy - niebieski
- Trasa: skrzyżowanie ze szlakiem zielonym => 3 km

ODZNAKI:

1-go stopnia
2-go stopnia
3-go stopnia




Prawie tydzień temu tj. 2013-06-02 w niedziele zrobiliśmy sobie już jeden z tych 7 szlaków :) Szlak Łącznikowy - koloru czarnego. Ze względu na to, że nie znaliśmy szlaku i że ma tyle kilometórw wyruszylismy z Zielonej Góry już o godz.6:50. Do Czerwieńska dojechalismy PKP. I tam z Dworca PKP ruszamy na szlak :)


Dworzec kolejowy w Czerwieńsku

Kierujemy się w stronę centrum Czerwieńska i dalej na Wysokie...


Ratusz w Czerwieńsku

Koniec Czerwieńska - 3 km do Wysokiego

Poczatek Wysokiego

Do Pomorska idziemy cały czas droga asfaltową. Zaczyna padać lekka mrzawka :( Przed Pomorskiem czekamy na prom i przepływamy na drugą stronę...


Droga do Pomorska

Na promie

Prom i Odra

Wchodzimy do Pomorska

W Pomorsku kolega wypatrzył nietypowe drzewo i koniecznie chciał żebysmy zrobili mu zdjecie :)


Piotrek i jego cycuszki :P

O Pomorsku pisaliśmy już wcześniej w innych Postach. Odwiedzamy stary Pałac w Pomorsku, w którym mieści się teraz Gimnazium...


Pałac - obecnie Gimnazium

Z Pomorska kierujemy się dalej na Brody, kolejne 3 km. Idziemy dalej asfaltem, ale naszczeście przestało już padać...


Zniszczone znaki PTTK w Pomorsku :(


Wchodzimy do miejscowośći Brody

Rzeźba z napisem Brody

Dalej idziemy do miejscowości Bródki a potem do Nietkowic. W Bródkach robimy mały odpoczynek na małe co nieco :)


No i są Bródki

Odpoczynek na przystanku

Kanał Obłocki

Nawet udało się złapać boćka ;)

No i są Nietkowice

Z Nietkowic do Szklarki Radnickiej idziemy już polami :) tam po drodze jakies fotki i jeszcze jeden odpoczynek...


Jedno ze zdjęć z sesji "Ania na polach :)"

Szlak jest dobrze oznaczony. Czamami słabo widać znaki na drzewach, ale nie idzie sie zgubić i zabładzić. Mimo małych przelotnych mrzawek jesteśmy zadowoleni z wycieczki :) Po tylu kilometrach bylismy juz troche zmeczeni i bolały nogi :) Ale najważniejsze, że daliśmy rade przejść. Na drugi dzień tylko małe zakwasy były ale to wszystko dla zdrowia...

Poniżej przedstawaimy jeszcze liczbę już przebytych kilometów w poszszczególnych miejscowościach oraz co można zobaczyć:

1. Czerwieńsk (Rothenburg) - 0 km trasy
- Kościół parafialny – zbudowany w latach 1882 – 1886, neogotycki, murowany z cegły, jednonawowy, z apsydą prezbiterialną od wschodu, wieża od zachodu.
- Ratusz – z końca XIX w., neobarokowy, murowany, piętrowy, na planie prostokąta z małym dziedzińcem, wewnątrz, kondygnacje z gzymsami, dach czterospadowy, wieżyczka z zegarem i latarnią – nakryta dachem namiotowym.
- Zespół folwarczny – obora i stajnia z przełomu XVIII – XIX w., murowane, na planach prostokąta, dachy dwuspadowe z naczółkami; chlewnia z połowy XIX w. murowana, parterowa, na planie prostokąta.

2. Wysokie (Schäferberg)- 3 km trasy

3. Pomorsko (Pommerzig) - 8 km trasy
- Kościół filialny - wzniesiony w 1858 r., styl neogotycki, murowany z cegły, jednonawowy, z wieżą od zachodu i apsydą wschodu, obok kościoła tablica nagrobna dawnego pastora.
- Pałac - powstał na przełomie XIX ? XX w. w wyniku przebudowy XVIII w. pałacu, architektura eklektyczna,, murowany, piętrowy, elewacje dekorowane gzymsami i pilastrami, na planie prostokąta, wieża trzykondygnacyjna od strony południowej z tarasem, nad wejściem herb rodu Schmettow, obecnie mieści się w min gimnazjum.
- Oficyna - zbudowana pod koniec XVIII w., murowana, na planie prostokąta, parterowa, z dachem dwuspadowym.
- Park podworski - położony obok pałacu, założony w XVIII w., liczny starodrzew.

4. Brody (Gross Blumberg) - 11 km trasy
- Kościół filialny – zbudowany ok. 1854 r., murowany z cegły, na planie prostokąta, wieża od zachodu i apsyda od wschodu.
- Drewniana rzeźba z napisem Brody.

5. Kanał Ołobocki - 15 km trasy
-Kanał Ołobocki - wypływa z Jeziora Niesłysz, wpływa do rzeki Odry na północny-zachód od miasta Czerwieńsk, długość 29,0 km, stanowisko gąbki nadecznika, na jego biegu obiekty po umocnieniach południowego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, w szacie roślinnej fragmenty lasów łęgowych, zbiorowiska roślinności wodnej - osoki aloesowatej. Liczne ptactwo - bąk, perkozek, gągoł, błotniak stawowy, wodnik, zimorodek, strumieniówka, dziwonia, orzeł bielik. W wodach występują wydry i bobry, a na brzegach borsuki. Kanał zarośnięty roślinnością w nurcie, z licznymi przeszkodami.

6. Nietkowice (Strassburg) - 17 km trasy
- Kościół parafialny - zbudowany ok. 1880 r. , murowany z cegły, prostokątny, z apsydą prezbiterialną, wieża od zachodu.
- Pałac - zbudowany ok. 1830 r., późnoklasycystyczny, murowany, piętrowy, na planie prostokąta, dach dwuspadowy z powiekami i wystawką, wejście ujęte kanelowanymi pilastrami.
- Park podworski - w pobliżu pałacu, powstał w XIX w.
- Zabudowa folwarczna - zachowały się: obora i stajnia (początek XIX w.), murowane, parterowe, dachy dwuspadowe.

7. Szklarka Radnicka - 22,5 km trasy
- Restauracja "Stary Młyn"

1 komentarz:

  1. Fajny blog z opisami miejsc, do których mam sentyment. Kojarzą mi się z beztroskim dzieciństwem. Czasem mi się zdarzy zaglądnąć w te okolice. Dobre miejsce na wyciszenie umysłu.
    Pozdrawiam i zapraszam na moją stronę:
    http://travelamigos.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń