Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2013-06-13 Szlak południowy koloru czarnego z Mozowa do Sosny Waligóry

Baner

niedziela, 16 czerwca 2013

2013-06-13 Szlak południowy koloru czarnego z Mozowa do Sosny Waligóry

I mamy zaliczony kolejny szlak na REGIONALNĄ ODZNAKĘ KRAJOZNAWCZĄ „SZLAKI TURYSTYCZNE GMINY SULECHÓW”... Tym razem zrobiliśmy sobie krótszy, bo tylko 10,5 km.


Tym razem do Mozowa pojechaliśmy samochodem bo nie ma tam zanego polaczenia :/ Tam zostawiliśmy samochód i ruszylismy w drogę. Przez to zrobilismy dwa razy wiecej kilometrów :)

Kościół w Mozowie

Tablica ze szlakami w Mozowie

Z Mozowa idziemy do Sulechowa i potem na Kruszynę, Obłotne i do Sosny Waligóry...

Kruszyna

Pałac w Kruszynie

Dwór w Kruszynie

Obłotne

Na czarnym szlaku

Punkt docelowy - czyli Sosna Waligóra

Stolik przy sośnie

Szlak nie jest męczący, ale wg nas mało ciekawy... Oprocz Sosny Waligóry, którą już wcześniej widzieliśmy nie ma nic szczególnego. No ale jest w spisie na odznakę więc trzeba było przejść :)

Poniżej przedstawaimy jeszcze liczbę już przebytych kilometów w poszszczególnych miejscowościach oraz co można zobaczyć:

1. Mozów (Mosau)
(skrzyżowanie na odcinku szlaku czerwonego z Cigacic do miejscowości Kije)
- Kościół filialny z końca XIX w., neogotycki, murowany, jednonawowy, z wieżą od zachodu, z apsydą prezbiterialną od wschodu, wewnątrz tablice nagrobne. Przy kościele fragment granitowego postumentu z datami i nazwiskami poległych mieszkańców Mozowa w wojnie francusko- pruskiej (1870-1871), wojnie napoleońskiej (1813, 1814, 1815) oraz pierwszej wojnie światowej (1914- 1918).
- Oficyna podworska, dawniej wchodziła w kompleks pałacowy (nie zachowany), z przełomu XVIII - XIX w., murowana, na rzucie prostokąta, parterowa, dach mansardowy, wejście pseudoryzalitowe.
- Park podworski, resztki parku z założenia dworskiego z XIX w., z wielogatunkowymi drzewami w wieku 100- 150 lat m.in. dąb szypułkowy o obw. 380 cm, wiąz o obw. 410 cm, jesion o obw. 320 cm, lipy o obw. 330 cm i 370 cm.

2. Sulechów (Züllichau) - 4 km trasy
(ulice: Przemysłowa, Kościuszki, Okrężna, Al. Wielkopolska. Stefana Żeromskiego, PCK, Armii Krajowej, Kruszyna)
- Brama Krośnieńska z 1704 r., styl barokowy, murowana z cegły, góra zamknięta gzymsem z wazonami i kulą zdobioną maszkaronami, po obu stronach płasko rzeźbione kartusze: od strony wschodniej herb miasta w obramieniu z akantu i draperii podtrzymywanej przez puta, z orłem w zwieńczeniu, od strony zachodniej orzeł brandenburski w polu obramionym akantowo- laurowo, z koroną w zwieńczeniu.
- Kościół Farny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego powstał już w XIII w., prawdopodobnie kamienny - fragmenty w przyziemnych partiach, przebudowany w 1488 r. - 1499 r., w 1527 r. luterański, w czasie pożaru w 1557 r. runął szczyt zachodni, wieża i sklepienia, odbudowany przez Tadeusza Blitzli do 1562 r., w 1572 r. wzniesiono nową wieżę od strony południowej, wieża nadbudowana w latach 1884 - 1893. Kościół późnogotycki, murowany z cegły i kamienia, oskarpowany, halowy, trójnawowy, prezbiterium zamknięte trójbocznie z przybudówkami od południa i północy, sklepienia gwiaździste (nawa główna, prezbiterium) i sklepienie sieciowe (nawa boczna), oskarpowany, ściany dekorowane fryzem i dekoracją blendową.
- Mury obronne we fragmentach, powstały przed 1300 r. zamykały miasto owalnym pierścieniem, pojedyncze, z kamienia polnego, nadbudowane partie ceglane z otworami strzelniczymi (XV - XVI w.), grubość ok. 1,2 m, wysokość od 2,5 m do 5 m, rozebrane częściowo w XVII i XVIII w. od strony zachodniej zachowana jedna z czterech bram miejskich ? Brama Krośnieńska. W średniowieczu wzdłuż murów biegła fosa (obecnie zasypana).
- Zbór kalwiński wzniesiony w latach 1752 - 1762, początkowo służył gminie kalwińskiej, a później ewangelickiej (1927 r.), po II wojnie mieścił się w nim Dom Katolicki i Dom Kultury, styl późnobarokowy, wieża od zachodu, wewnątrz cechy stylowe zatarte, na elewacji pilastry jońskie dźwigające gzyms wieńczący, w fasadzie elewacji południowej dwa portale zamknięte łukiem koszowym nadwieszonym, zwieńczone przerwami, łukowym naczółkiem. Górna kondygnacja wieży flankowana murami attykowymi za spływami o linii załamywanych wolut. Obecnie zaadoptowany na salę widowiskowo- projekcyjną.
- Zamek wzniesiony na sztucznie usypanym wzgórzu, pierwsza wzmianka z początku XIV w., pierwszy kształt zamku nie jest znany, rezydencja wójtów i przedstawicieli księcia, od końca XV w. rezydencja wdów po elektorach brandenburskich, przebudowany w 1598 r. w styl renesansowy, najstarsze fragmenty w piwnicach, zniszczony w pożarach w 1557 r. i 1633 r., wieża odnawiana w 1711 r., a w 1750 r. zmieniono hełm arkadowy na dach namiotowy, zachowane zachodnie skrzydło w stylu późnoklasycystycznym, dwupiętrowe, w piwnicy jednoprzestrzennej sklepienie kolebkowe,
- Kościół pomocniczy p.w. Najświętszego Imienia Marii powstał po adaptacji budynku starej farbiarni przez gminę katolicką w 1867 r., w 1872 r. dobudowano wieżę od strony zachodniej, murowany, jednonawowy, na rzucie prostokąta.
- Budynki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie historia tej placówki sięga 1719 r., gdzie początkowo był sierociniec (budynki te już nie istnieją), pod koniec XIX w. wybudowano nową bursę (tzw. czerwony budynek), w 1911 r. wybudowano aulę. W czasach pruskich funkcjonowało tu Królewskie Pedagogium, od 1933 r. gimnazjum miejskie, po wojnie Liceum Pedagogiczne (Studium Nauczycielskie), a obecnie szkoła wyższa (od1999 r.).
- Kościół parafialny p.w. Św. Stanisława Kostki w literaturze nazywany Kościołem Nowym, wybudowany w 1905 r. w miejscy starej świątyni, jednonawowy, ceglany, wewnątrz w przedsionku płyta epitafialna z pierwszej połowy XVIII w.

3. Kruszyna (Krauschow) - 7 km trasy
- Pałac w stylu klasycystycznym, zbudowany na przełomie XVIII i XIX w., parterowy z wysokim podpiwniczeniem, murowany, na planie prostokąta, z dwoma krótkimi skrzydłami w elewacji południowej, ryzalit na osi elewacji północnej, dach czterospadowy, nad ryzalitem dwuspadowy.
- Dworek z 1816 r., w styli klasycystycznym, na planie prostokąta, z gankiem na sześciu kolumnach, dach dwuspadowy z naczółkiem, obecnie budynek Centrum Usług Socjalnych.
- Oficyna barokowa, z początku XIX w., murowana, parterowa, na planie prostokąta.

4. Obłotne (Oblath) - 8 km trasy

5. Sosna "Waligóra" - 10,5 km trasy
- Ścieżka dydaktyczna "Do Waligóry", która powstała w 1998 r. Długość ścieżki 3,4 km i zawiera ona 18 stanowisk tematycznych. Biegnie do najgrubszej sosny zwyczajnej o obw. 620 cm i wieku ok. 170 lat. Sosnę nazwano "Waligóra". Drzewostan akacjowy, drzewostan sosny na gruncie porolnym, drzewostan bukowy (buczyna), drzewostan brzozowy (brzezina), drzewostan daglezjowy pomnik przyrody daglezji zielonej, aleję dębową, kolonie mrówek, nieczynną żwirownię. Czas przemarszu przez ścieżkę - 2 godz.

Opis o Sosnie znajduje się juz w naszym innym poście: "http://gorskieszlaki.blogspot.com/2012_04_01_archive.html"

Szlak do sciagniecia z opisem i zdjęciami: "http://chomikuj.pl/grzesss80/*e2*99*a0+TURYSTYKA+-+ro*c5*bcne+materia*c5*82y+*5bgrzesss*5d/Wojew*c3*b3dztwo+lubuskie+-+szlaki+turystyczne/ROK-SZLAKI+TURYSTYCZNE+GMINY+SULECH*c3*93W/ROK+-+Szlak+Po*c5*82udniowy+-+czarny,2822772015.docx"

1 komentarz: