Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2018-08-25 Z przełęczy Okraj" przez czeskie schronisko "Jelenka" na Śnieżkę - powrót czeską stroną

Baner

środa, 5 września 2018

2018-08-25 Z przełęczy Okraj" przez czeskie schronisko "Jelenka" na Śnieżkę - powrót czeską stroną

Mamy nadzieję, że to nie ostatni wyjazd w góry w tym roku. Ale już chyba na dwa dni się nie uda :)


Tym razem Śnieżkę - królową Karkonoszy zdobywamy od Schroniska na "Przełęczy Okraj". Tam zostawiamy samochód na parkingu przy schronisku. Koszt 10 zł - na cały dzień. Na początek wybieramy czerwony szlak (szlak przyjaźni polsko-czeskiej) biegnący do czeskiego schroniska "Jelenka".


Pierwsze prawdziwe schronisko na Przełęczy Okraj powstało w początkach XIX wieku. Było to małe drewniane schronisko czeskie założone przez Karola Nalega - pruskiego kombatanta wojny napoleońskiej, który rozpropagował potem popularne w całych Karkonoszach zjazdy rogatymi saniami. Pierwsza trasa miała 7 kilometrów długości i prowadziła z przełęczy aż do Kowar.

W 1922 wybudowano po śląskiej (niemieckiej) stronie obiekt murowany, który przyjął wspomnianą nazwę Schlesische Grenzbaude. Mieścił on także schronisko młodzieżowe Storchennest ("Bocianie gniazdo"). Był to budynek parterowy na wysokiej podmurówce ze stromym, dwuspadowym dachem. Przylegało do niego północne skrzydło z jadalnią i pokojami dla turystów. Całość utrzymana była w regionalnym stylu sudeckim; w środku mieścił się także urząd pocztowy. Obiekt zniknął z krajobrazu przełęczy po II wojnie światowej, gdy w 1964 budowano przejście graniczne. Naprzeciw wznosił się drugi budynek, także już nieistniejący, którego przeznaczenie nie jest do końca znane (być może był to budynek urzędu celnego).

Po 1945 w budynku dawnej gospody otwarto schronisko "Na rubieży", nazwane później "Muflonik". W 1975 w miejscu, gdzie dawniej stało schronisko murowane powstała bacówka PTTK z 28 miejscami noclegowymi. Obecnie dawna gospoda ("Muflonik") oraz bacówka tworzą schronisko "Na Przełęczy Okraj"

źródło: http://schroniskookraj.pl/


Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (czes. Cesta česko-polského přátelství) – szlak turystyczny o długości 27,7 km, oznakowany kolorem czerwonym, prowadzący głównym grzbietem Karkonoszy – na przemian po polskiej i czeskiej (dawniej czechosłowackiej) stronie granicy.
















I jesteśmy przy "Jelence". Tam robimy kilka fotek i robimy mały odpoczynek na herbatkę i czeskie piwko...


Schronisko "Jelenka" położone jest na wysokości 1260 m. n.p.m. na głównym grzbiecie Karkonoszy na skrzyżowaniu szlaków turystycznych między Pomezní boudy (Górna Mala Upa) i Śnieżką. Korzystna lokalizacja oferuje piękne widoki na okolicę i liczne wycieczki po szlakach.
Jelenka - chata turystyczna z całoroczną działalnością. Przytulna restauracja oferuje ciepłe i zimne posiłki, a także piwo z beczki i lemoniadę.
Schroisko oferuje również zakwaterowanie dla 26 gości w pięciu pokojach (4-4-4-6-8) wyposażonych w łóżka piętrowe, ciepłą i zimną wodą. Toalety i prysznice znajdujące się na piętrze są wspólne. Możliwość zakwaterowania z własnym śpiworem lub pościelą. Tutaj jest absolutnie cicho, a latem można obserwować życie natury.

źródło: http://jelenka.eu/






Po odpoczynku ruszamy dalej. Żegnając schronisko idziemy dalej czerwonym szlakiem aż do Drogi Jubileuszowej przy Śnieżce...

















Nasza "Królowa" ma dzisiaj swoje kaprysy i jest przykryta gęstą mgłą. Niestety nie ma widoków...





Ale po przybiciu pamiątkowej pieczątki, troszkę się odsłania i mgła opada...




Na Śnieżce robimy przerwę na jedzenie i schodzimy żółtym szlakiem po czeskiej stronie do rozdroża "Nad Růžovohorským sedlem"...



Z rozdroża "Nad Růžovohorským sedlem" kierujemy się zielonym szlakiem do schroniska "Jelenka". Szlak ten jest trochę wymagający bo biegnie po kamieniach i korzeniach kosodrzewiny...












Ze schroniska "Jelenka" schodzimy w dół żółtym szlakiem (droga asfaltowa) do miejscowości Mała Upa i potem juz do schroniska na "Przełęczy Okraj"...













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz