Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2013-11-10 Z Milska do Bojadeł na ruchome wydmy

Baner

sobota, 16 listopada 2013

2013-11-10 Z Milska do Bojadeł na ruchome wydmy

W niedziele 2013-11-10 wybraliśmy się na kolejna wycieczkę z PTTK Zielona Góra z cyklu "Nie siedź w domu, chodź z nami" :) Pogoda od rana nie zapowiadał się za dobrze. Najpierw trochę zachmurzone, ale potem coraz jasniej i ładniej się robiło. Autobus PKS do Milska mieliśmy dopiero o 12:00 więc mogliśmy obserować pogodę.


Spotkanie mieliśmy o 11:50 na PKSie. Tam wsiadamy w autobus i jedziemy do Milska. Stamtąd zaczyna się nasza trasa.

Może najpierw troszkę o Milsku. Jest to wieś na wschód od Zaboru, położona na Skarpie Odrzańskiej. Na rzece funkcjonuje przeprawa promowa.

Warto zobaczyć:

- Kościół p.w. Św. Jadwigi wzmiankowany po raz pierwszy w roku 1376. Obecny został zbudowany w stylu barokowym w XVIII stuleciu. W końcu XIX wieku dobudowano do niego neogotycką wieżę. Wyposażenie jest barokowe. Ciekawostkę stanowią kute, dekoracyjne drzwi (1583) i kamienna renesansowa chrzcielnica ufundowana przez Katarzynę Kotwicz w roku 1601.
- Zabytkowy cmentarz z licznymi niemieckimi nagrobkami.

Kościół w Milsku



Milsko na starej widokówce - znalezione w internecie

Na początku przechodzimy miejscowość i kierujemy się do przeprawy promowej na Odrze. Przepływamy na drugą stronę i wałami wzdłuż Odry idziemy do Bojadeł. Po drodze podziwiamy widoki i robimy małą przerwę na coś ciepłego :)










Po dotarciu do Bojadeł małe zakupy jeżeli ktoś chce i idziemy zwiedzać. Bojadła to stolica gminy, położona w Kotlinie Kargowskiej, licząca około 1,3 tys. mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Bojadłach pochodzi z roku 1291, kiedy to Fritzko von Loebhel otrzymał wieś jako lenno od rodu Zabelitzów na Konotopie i Otyniu. W latach 1579-1904 miejscowość była własnością rodu von Kottwitz (Kotwicz).

Według językoznawców nazwa miejscowości Bojadła wywodzi się z polskiego Podjodła. Niewątpliwie tak było, gdyż w XVII stuleciu w dokumentach Kottwitzów, występuje nazwa „Podjodła”. Boyadel pojawia się dopiero na początku XVIII wieku. W latach 1945-46 miejscowość nosi nazwę Rybojady, następnie Bojadło i ostatecznie Bojadła.

Warto zobaczyć:
- Wozownia pałacowa z XVIIIw.
- Kościół parafialny o szachulcowej konstrukcji, wzniesiony w latach 1757-1758. Jego podstawę stanowi plan wydłużonego ośmioboku. Od południa i północy kruchty, od wschodu zakrystia, a od zachodu, drewniana w górnej części, wieża nakryta klasycystycznym "obeliskiem" z początku XX stulecia.
- Klasycystyczna, parterowa, murowana plebania z około 1800 roku, nakryta dwuspadowym dachem z lukarną,
- Pałac łączący w sobie barokowe założenie przestrzenne z rokokową dekoracją architektury. Dwukondygnacyjny, murowany, założony na planie podkowy, z tarasem i przpiękną rokokową dekoracją fasady (motywy muszli, girland i owoców). Pierwotnie wzniesiony przez Adama Wacława Kotwicza w 1731 roku i w tym samym roku został częściowo strawiony przez pożar. Odbudowano go w latach 1734-1735 dzięki staraniom Dawida Henryka Kotwicza
- Barokowe pawilony-kordegardy z lat 1734-1735, piętrowe, murowane, na planie kwadratu, nakryte czterospadowymi dachami z kopułami zwieńczonymi latarniami,
- Klasycystyczne, murowane, dwukondygnacyjne oficyny, zbudowane na początku XIX wieku,
- Murowana zabudowa folwarczna w okolicach pałacu, umiejscowiona wokół prostokątnego podwórza:
* czworak (poł. XIX w.)
* budynek gospodarczy (poł. XIX w.)
* wozownie (XVIII-XIX w.)
* stodoła (koniec XIX w.)
- Budynki mieszkalne, najstarsze z drugiej ćwierci XIX wieku oraz kilka eklektycznych i secesyjnych z początku XX stulecia
- Park z pierwszej połowy XVIII wieku, ogrodzony, geometryczny z aleją na osi i z rozmieszczonymi symetrycznie basenami i kanałami.

Dodatkową ciekawostką jest jeszcze, że 60 lat temu w Bojadłach ruszyło pierwsze w Polsce wiejskie kino. Niestety został tylko jeszcze budynek i szyld z nazwa kina :)



Ruiny pałacu w Bojadłach i wejście do parku naprzeciwko pałacu



Pałac w Bojadłach na starych widokówkach - znalezionych w internecie



Plebania i Kościół w Bojadłach




Byłe kino w Bojadłach - teraz został tylko szyld i firanka w oknie :)

Na koniec po zobaczeniu zabytków idziemy jeszcze na Ruchome wydmy zasypujące las i cmentarz. Kiedyś stało na nich kilka wiatraków.




Kilka fotek z Ruchomych Wydm

Na koniec jeszcze kilka starych widokówek z Bojadeł:



Po obejrzeniu Ruchomych wydm wracamy do Milska przez Przewóz. Już normalnie drogą asfaltową :) Musimy na 16:00 zdążyć na ostatni prom płynacy do Milska.

Koleżanka z owieczkami

W Milsku odpoczywamy i zadowoleni z wycieczki czekamy na autobus. Na szczęście podoba w miare dopisała :) Kilka razy chwile tylko pokropił deszcz.

Trasa naszej wycieczki - "http://www.traseo.pl/trasa/milsko-bojadla-przewoz-milsko-1"
Zapraszamy do pobierania na smartfony i przejścia trasy :)

Dystans: 11,4 km, Czas trwania: 3 h 52 min, Średnia prędkość: 2,94 km/h, Przewyższenie: 94,23 m

1 komentarz: