Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2011-05-08 - Śleża 718 m. n.p.m.

Baner

poniedziałek, 10 października 2011

2011-05-08 - Śleża 718 m. n.p.m.

Pierwsza wycieczke w tym roku jaka sobie zorganizowaliśy to jest Ślęża. Jest to jedna z Koron Gór Polskich.

Ślęża (łac. Monte Silentii XIII w. ( z niem. Zobtenberg – dokładne tł. Góra Sobótka) – najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Ze względu na imponujący wygląd, znaczną wysokość względną (ok. 500 m) oraz specyficzny mikroklimat zwana także Śląskim Olimpem. Od niej też, jak uważa większość naukowców, wywodzi się nazwa plemienia Ślężan, którzy zamieszkiwali okolice tej góry.

Wycieczkę swoją rozpoczeliśy od "Przełeczy Tąpadła". Na górę szliśmy żółtym szlakiem. Szlak nie jest trudny, jest tzw. szlak spacerowy. 

 Przełęcz Tąpadła - poczatek szlaku
 Przełęcz Tąpadła - mapka

  Żółtym szlakiem na Ślęże

Żółtym szlakiem na Ślęże - skałki

No i w końcu udało się wejść na szczyt Ślęży :) Na szczycie znajduje się kościół Nawiedzenia NMP, starożytna rzeźba "Niedzwiedź" oraz schronisko turystyczne. 

   Kościół Nawiedzenia NMP  

   Starożytna rzeźba "Niedzwiedź"  

   Starożytna rzeźba "Niedzwiedź"  

 Schronisko turystyczne "Dom Turysty PTTK"

Po krótkiej przerwie na jedzenie, na pieczątki w schronisku ruszyliśmy sobie dalej. Tym razem na "Przełęcz Tąpadła" wracalismy niebieskim szlakiem. Szlak ten juz nie jest "szlakiem spacerowym". Jest juz trudniejszy do przejścia ale dalismy rade ;) Nie było tak źle...

 Powrót niebieskim szlakiem

  Powrót niebieskim szlakiem

  Powrót niebieskim szlakiem

No i w koncu dotarliśmy... Na przełeczy jeszcze troche się zjedliśmy i pojechalismy dalej. W drodze powrotnej zajechalismy sobie jeszcze do ruin "Zamku Grodno".  Zamek Grodno (niem. Kynsburg) – zamek położony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Lubachowskie. Zbudowany z kamienia, początkowo był największym zamkiem Śląska. Składał się z zamku górnego, do którego później została dobudowana część dolna. W obrębie murów była wysoka wieża obronna, budynki mieszkalne i gospodarcze. W XVI w. kompleks gruntownie rozbudowano. W II poł. XVIII w. opustoszał i stopniowo popadał w ruinę. Od 1823 r. prowadzono nad nim prace konserwatorskie. Obecnie Zamek jest własnością gminy Walim.

Zamek - Widok od dziedzinca

 Zamek - widok z wieży na ruiny

 Zamek - widok z wieży

Budynek Bramny - widok od zamku

No i po zwiedzaniu zamku, wrocilismy do samochodu i pojechalismy juz do domu... Wycieczka była udana, pogoda dopisała, wieć wszyscy byli zadowoleni... Trzeba planować nastepną wycieczkę :)




1 komentarz:

  1. Witajcie, podobnie jak Wy lubię wycieczki górskie, chociaż nie zamykam się tylko w ich kręgu. Widzę, że szukacie inspiracji do planowania nowych wycieczek, więc zapraszam na moja stronę, może coś z tego co tam jest wybierzecie. Podoba mi się pomysł Waszej witryny, tzn. opis miejsca + zdjęcia. Akurat w opisanych miejscach byłem, ale dość dawno, zwłaszcza na Ślęży.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń