Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: 2013-04-21 Do Rezerwatu "Radowice" koło Sulechowa

Baner

wtorek, 30 kwietnia 2013

2013-04-21 Do Rezerwatu "Radowice" koło Sulechowa

Dzień po ognisku pojechaliśmy do Rezerwatu "Radowice" koło Sulechowa. Była to wycieczka zorganizowana jak co niedziele przez PTTK Z.Góra. Wycieczka była ciekawa i warta zobaczenia wiec postanowiliśmy się wybrać. Wycieczkę prowadziła Pani Beata Musiałowska :) Było 11 osób i zrobiliśmy 19 km.


Spotkanie mieliśy w Zielonej Górze na Dworcu PKS. Tam kazdy zakupił sobie bilet i pojechalismy do Sulechowa :) Tam na PKS-ie było oficjalne rozpoczecie wycieczki. Omowienie trasy, sprawy organizacyjne, itp.


Z Sulechowa do Rezerwatu szliśmy najpiew osiedlami, potem przez Obłotne i już dalej polami oraz lasami.


Jedno z osiedli w Sulechowie


Na czarnym szlaku


Wychodzimy z Obłotnego


Ścieżka do Rezerwatu


Pierwsza przerwa po godzinie czasu

Po przerwie idziemy dalej...


Na zielonym szlaku


Chcieliśmy spobować jak smakuje lizak dla zwierzaków :)


W trzcinie przy stawie


Wchodzimy do Rezerwatu

Może teraz troche o Rezweracie "Radowice"

Rezerwat "Radowice" należy do typu rezerwatów leśno-krajobrazowych. Jego podstawowym walorem jest silne urzeźbienie terenu, któremu sprzyja różnica wysokości względnej wynosząca aż 68 metrów. Środkową część rezerwatu tworzy tzw. siodło, od którego na wschód i na zachód opadają liczne wąwozy. Wąwozy, których skarpy sięgają nawet kilkunastu metrów, powstały w wyniku erozji gleby, wywołanej wodami stałych źródlisk oraz wiosennych roztopów. Zbiorczy strumyk płynący na wschód jest dopływem rzeki Obrzycy, zachodni zasila wody Sulechówki. Atrakcją obszaru powstałą w wyniku zróżnicowania terenu, jest tzw droga stokowa, stanowiąca absolutną rzadkość na nizinach.


W składzie drzewostanów dominują 150-letnie buki, 120 letnie dęby i sosny, niewiele młodsze graby, olsze i brzozy. Okazałe pojedyncze buki i dęby doczekały się statusu pomników przyrody. Stare drzewa, przewrócone lub złamane przez wiatr, tworza niepowtarzalny element krajobrazu oraz środowisko życia dla niższych zwierząt i mikroorganizmów. Niektóre pnie obumarłych drzew spoczywają na powierzchni rezerwatu od kilkudziesięciu lat.


Osobliwością "Radowic" są jednocześnie kilkumetrowe stojące pnie zmarłych i ukraszonych owocnikami hub oraz monumentalne ponad 30-metrowe modrzewie i daglezje. Urozmaicona rzeźba terenu i różnorodność składu gatunkowego drzewostanów determinuje bioróżnorodność fauny i flory, a jej bogactwo jest przejawem fenologicznych przemian w przyrodzie, wywoływanych aktualną porą roku.

Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.zielonagora.lasy.gov.pl/

To tyle o Rezerwacie. Poniżej jeszcze mapka rezerwatu i kilka fotek z rezerwatu...

















Po wyjściu z Rezerwatu kierujemy się już w stronę Sulechowa. Wracamy przez Kruszynę...






W Sulechowie wsiadamy w autobus PKS i jedziemy do Zielonej Góry. Zadowoleni czekamy na wiecej takich dłuższych wycieczek. Pozdrowienia dla wszystkich uczestników, który wytrwali do końca...

1 komentarz:

  1. Zapraszam :) http://ion24.blogspot.com/2013/05/blogerzy-z-lubuskiego-aczmy-sie.html

    OdpowiedzUsuń