Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: lipca 2016

Baner

poniedziałek, 25 lipca 2016

2016-07-23 Gryżyński Park Krajobrazowy


Gryżyński Park Krajobrazowy (GKP) jest przepiękny i zachwyca różnorodnością polodowcowej rzeźby terenu (pagórki, jeziorka, wąwozy), kojącą oczy zielenią. Jest jednym z najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce (pow. 2755 ha ), położony w województwie lubuskim na terenie czterech gmin: Bytnica, Krosno Odrzańskie, Skąpe, Czerwieńsk. Miejscowości leżące na terenie Parku to Gryżyna oraz Grabin.


Park został utworzony 15 kwietnia 1996 roku przez Wojewodę Zielonogórskiego.Obejmuje swym zasięgiem tereny polodowcowej rynny Gryżyny. Środkowa część parku położona jest w południowej części Pojezierza Lubuskiego, a część południowa w Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej zwanej również Pradoliną Warciańsko-Odrzańską, w Dolinie Środkowej Odry.

Teren, na którym położony jest Gryżyński Park Krajobrazowy, cechuje wielkie bogactwo i różnorodność polodowcowej rzeźby, co mocno kontrastuje z równinnym obszarem sandru Ołoboku otaczającym park od północy, wschodu i zachodu. W pasie o szerokości 2-3 km i długości 12,5 km występuje niezmierna różnorodność akumulacji polodowcowej. Jest to swego rodzaju „skansen” rzeźby polodowcowej. Bardzo liczne są tu zagłębienia bezodpływowe, formy akumulacji ozowej i kemowej w kształcie długich wałów i kopulastych pagórków. Zachodnią część parku obejmuje dolina Gryżyńskiego Potoku, biegnąca z północy na południe. Dno rynny zostało wcięte w osady sandrowe na głębokość 30 m. Nachylenie zboczy waha się w granicach 22-65 stopni.

Na obszarze Parku znajduje się 6 jezior: największe Jelito (49,9 ha), Kałek (24,3 ha), Jatnik (12 ha), Grabinek (8 ha), Bagienko (2,2 ha) oraz kilkanaście stawów rybnych. Wody jezior są na ogół czyste (II i III klasa), gdyż zasilane są przeważnie przez wody podziemne, a w ich zlewniach brak większych źródeł zanieczyszczeń. Główną rzeką Parku jest Gryżyński Potok (zwany również Gryżyną, Gryżynką), o długości 16,8 km, mający swe źródła w Gryżynie. Płynie dnem największej z trzech ułożonych południkowo, równoległych rynien a wody swoje toczy wartko, gdyż różnica wysokości nad poziom morza między jej źródłami a ujściem do Odry, do której uchodzi sięga 30 metrów.

TRASY TURYSTYCZNE:

Szlaki piesze:

1) Błonie - Gryżyna - Grabin - Nietkowice (ok. 23 km),

2) Szklarka Radnicka - Jezioro Głębokie koło Bytnicy (ok. 6 km),

3) Boryszyn - Nietkowice (poza Parkiem),

Szlaki rowerowe:

1) Grabin - Podła Góra (ok. 7 km),

2) Szklarka Radnicka - Będów - Nietkowice (ok. 7 km),

3) Gryżyna - Zawisze (ok. 5 km),

4) Międzylesie - Podła Góra - Zawisze - Węgrzynice (ok. 7 km),

Ścieżki edukacyjne:

* Ścieżka edukacyjna "Gryżyńskie Uroczyska" – okolice Jeziora Gryżyńskiego (ok. 7 km).

Do GKP dojechać najlepiej samochodem lub pociagiem do Szklarki Radnickiej lub Bytnicy - dalej juz rowerem :)




Oto naszych kilka zdjęć ze spacerku po Gryżyńskim Parku Krajobrazowym (w obejściu pomogli nam napotkani po drodze mieszkańcy okolic - których gorąco pozdrawiamy):




















































Wszystkich sympatyków takich wycieczek i spacerów gorąco zachęcamy do odwiedzenia Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. A my na pewno jeszcze tam wrócimy :)