Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: kwietnia 2013

Baner

wtorek, 30 kwietnia 2013

2013-04-21 Do Rezerwatu "Radowice" koło Sulechowa

Dzień po ognisku pojechaliśmy do Rezerwatu "Radowice" koło Sulechowa. Była to wycieczka zorganizowana jak co niedziele przez PTTK Z.Góra. Wycieczka była ciekawa i warta zobaczenia wiec postanowiliśmy się wybrać. Wycieczkę prowadziła Pani Beata Musiałowska :) Było 11 osób i zrobiliśmy 19 km.


Spotkanie mieliśy w Zielonej Górze na Dworcu PKS. Tam kazdy zakupił sobie bilet i pojechalismy do Sulechowa :) Tam na PKS-ie było oficjalne rozpoczecie wycieczki. Omowienie trasy, sprawy organizacyjne, itp.


Z Sulechowa do Rezerwatu szliśmy najpiew osiedlami, potem przez Obłotne i już dalej polami oraz lasami.


Jedno z osiedli w Sulechowie


Na czarnym szlaku


Wychodzimy z Obłotnego


Ścieżka do Rezerwatu


Pierwsza przerwa po godzinie czasu

Po przerwie idziemy dalej...


Na zielonym szlaku


Chcieliśmy spobować jak smakuje lizak dla zwierzaków :)


W trzcinie przy stawie


Wchodzimy do Rezerwatu

Może teraz troche o Rezweracie "Radowice"

Rezerwat "Radowice" należy do typu rezerwatów leśno-krajobrazowych. Jego podstawowym walorem jest silne urzeźbienie terenu, któremu sprzyja różnica wysokości względnej wynosząca aż 68 metrów. Środkową część rezerwatu tworzy tzw. siodło, od którego na wschód i na zachód opadają liczne wąwozy. Wąwozy, których skarpy sięgają nawet kilkunastu metrów, powstały w wyniku erozji gleby, wywołanej wodami stałych źródlisk oraz wiosennych roztopów. Zbiorczy strumyk płynący na wschód jest dopływem rzeki Obrzycy, zachodni zasila wody Sulechówki. Atrakcją obszaru powstałą w wyniku zróżnicowania terenu, jest tzw droga stokowa, stanowiąca absolutną rzadkość na nizinach.


W składzie drzewostanów dominują 150-letnie buki, 120 letnie dęby i sosny, niewiele młodsze graby, olsze i brzozy. Okazałe pojedyncze buki i dęby doczekały się statusu pomników przyrody. Stare drzewa, przewrócone lub złamane przez wiatr, tworza niepowtarzalny element krajobrazu oraz środowisko życia dla niższych zwierząt i mikroorganizmów. Niektóre pnie obumarłych drzew spoczywają na powierzchni rezerwatu od kilkudziesięciu lat.


Osobliwością "Radowic" są jednocześnie kilkumetrowe stojące pnie zmarłych i ukraszonych owocnikami hub oraz monumentalne ponad 30-metrowe modrzewie i daglezje. Urozmaicona rzeźba terenu i różnorodność składu gatunkowego drzewostanów determinuje bioróżnorodność fauny i flory, a jej bogactwo jest przejawem fenologicznych przemian w przyrodzie, wywoływanych aktualną porą roku.

Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.zielonagora.lasy.gov.pl/

To tyle o Rezerwacie. Poniżej jeszcze mapka rezerwatu i kilka fotek z rezerwatu...

















Po wyjściu z Rezerwatu kierujemy się już w stronę Sulechowa. Wracamy przez Kruszynę...






W Sulechowie wsiadamy w autobus PKS i jedziemy do Zielonej Góry. Zadowoleni czekamy na wiecej takich dłuższych wycieczek. Pozdrowienia dla wszystkich uczestników, który wytrwali do końca...

niedziela, 28 kwietnia 2013

2013-04-20 Trzecie ognisko w tym roku :)

No i kto by pomyślał :) Trzecie ognisko w tym roku... Na ognisko wybraliśmy się do Leśniczówki w Starym Kisielinie. Miejsce już jest wam znane, bo już tam byliśmy nie raz. Poswzliśmy sobie w trójkę. Ja z Anią i zabralismy jeszcze koleżankę. Ponizej przedstawiamy kilka fotek.


Spotkaliśmy się na ul. Wyspiańskiego. Tam zrobiliśmy małe zakupy i ruszylismy niebieskim szlakiem do Starego Kisielina. Dziewczyny po drodze trochę się powygłupiały, porobiśmy sobie śmieszne zdjęcia.





































czwartek, 18 kwietnia 2013

2013-04-13 Spacerkiem do Sulechowa

W sobote 2013-04-13 wybralismy się z Ania na mały spacerek z Cigacic do Sulechowa ;) W piątek wieczorem wytyczyliśmy sobie trasę i w sobote rano wyruszyliśmy. Trasa liczyła 12 km.


Z Cigacic prawie cały czas szliśmy lasem aż do Mozowa. Jest to mała miejscowość niedaleko Sulechowa.


Pierwsza miejscowość za Cigacicami


Przy stole


Na huśtawce


Kiedyś był tu chyba domek na drzewie, ale została tylko drabinka


Czerwonym szlakiem


Na torach


Dalsza cześć czerwonego szlaku


UWAGA!! Szlak idzie przez teren poligonu - WSTĘP WZBRONIONY!! :/


Wychodzimy już z lasu i wchodzimy do Mozowa

W Mozowie mamy już w nogach 9 km. Złapał nas przelotna ulewa, ale na szczęście schowaliśmy się na przystanku. Z Mozowa zostało już tylko 3 km. Prowadzi nas czarny szlak. Poniżej stare widokówki z Mozowa ;)




Mozów na starych widokówkach

Niestety z Mozowa do Sulechowa idzie się tylko asfaltem...


Czarny szlak w Mozowie


Wychodzimy z Mozowa


Kaczorek - wyszedł z wody w poszukiwaniu wiosny ;)


Wchodzimy do Sulechowa


Sulechów - Brama Krośnieńska


Sulechów - Plan "centrum miasta"

W niedziele 2013-04-21 planujemy iść na wycieczke z PTTK Z.Góra do "Rezerwatu Radowice" w okolicach Sulechowa. Aby tylko była ładna pogoda :)