Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: lipca 2012

Baner

poniedziałek, 16 lipca 2012

Lipiec, Sierpień - czas wakacji i urlopów cz.4 - GOT - Górska Odznaka Turystyczna


"Za górami, za lasami..." - tak zaczyna się wiele bajek, które opowiadają rodzice i dziadkowie, rozbudzając dziecięcą wyobraźnię obiecując przeżycie czegoś niezwykłego. Stąd później narasta ogromna chęć sprawdzenia, co jest za górą, za rzeką, za lasem... Często chcąc realizować nasze marzenia z dzieciństwa wybieramy się w góry. Chcemy je odkryć dla siebie, zdobyć szczyt, podziwiać panoramy, piękne widoki i oddychać świeżym, górskim powietrzem.

Dlatego ustanowiona przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w 1935 r. "Górska Odznaka Turystyczna" cieszy się taką popularnością. Jej regulamin pozwala na stopniowe poznawanie gór i doskonale upowszechnia turystykę górską.

Zachęcamy wszytskich do wędrowania i zdobywania "GOT - czyli Górskiej Odznaki Turystycznej :)
Sami też lubimy wędrować i powoli zdobywamy oznaki turystyczne. Przynajmniej jest kolejny cel wedrówki na szczyt, podziwiajac po drodze piekne widoki. Myślę, że w tym roku jeszcze się uda nam wyskoczyć w górki ;)


REGULAMIN GÓRSKIEJ ODZNAKI TURYSTYCZNEJ PTTK

źródło:"http://www.pttk.pl"


§ 1
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, spadkobierca i kontynuator Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, ustala niniejszym regulaminem zasady zdobywania ustanowionej
w 1935 roku Górskiej Odznaki Turystycznej, zwanej dalej GOT PTTK.
§ 2
Nadzór nad instytucją GOT PTTK sprawuje Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK.
§ 3
GOT PTTK zdobywa się przez odbycie pieszych wędrówek w górach Polski oraz zagranicznych pasmach górskich Sudetów i Karpat, położonych na obszarach Republiki Czeskiej, Słowacji i Ukrainy, przy zachowaniu zasad bezpiecznego i racjonalnego uprawiania turystyki górskiej, przestrzegając przepisów dotyczących poruszania się na obszarach chronionych i w strefie nadgranicznej.
§ 4
1. Ustanawia się cztery kategorie GOT PTTK: popularną, małą, dużą i „Za wytrwałość”.
2. Odznaka popularna jest jednostopniowa.
3. Odznaki małe i duże mają po trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty; odznaka „Za Wytrwałość” – dwa stopnie: mały i duży.
§ 5
1. GOT PTTK zdobywa się w kolejności: popularna, mała brązowa, mała srebrna, mała złota, duża brązowa, duża srebrna, duża złota.
2. Odznakę „Za Wytrwałość” w stopniu małym może zdobywać posiadacz odznaki małej złotej lub dużej złotej.
3. W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień GOT PTTK, z wyjątkiem stopnia popularnego i małego brązowego, które mogą być zdobyte w tym samym roku, jeśli zdobywający ukończył 10 lat.
4. Kolejne wyższe kategorie i stopnie GOT PTTK nie muszą być zdobywane w bezpośrednio po sobie następujących sezonach i można je zdobywać również ratalnie. Czas zdobywania poszczególnych stopni odznaki nie jest ograniczony. W ciągu jednego sezonu nie można weryfikować równocześnie GOT dużych lub GOT małej złotej oraz norm do odznaki „Za Wytrwałość”. Książeczkę GOT PTTK należy przedłożyć do weryfikacji po spełnieniu wymogów na dany stopień odznaki lub normy.
§ 6
GOT PTTK popularną oraz małe zdobywa się według zasad:
1. Zalicza się 1 punkt za każdy przebyty kilometr oraz 1 punkt za każde 100 m sumy podejść. Jeżeli wycieczka jest ujęta w Trasach punktowanych do GOT PTTK, stanowiących załącznik do niniejszego regulaminu, to należy stosować punktację przewidzianą w Trasach.
2. Ustala się następującą liczbę punktów dla poszczególnych kategorii wiekowych:

  I II III IV
kategoria wieku 8-10 lat 11-15 lat 16-50 lat powyżej 50 lat

i osoby niepełnosprawne
popularna 40 50 60 50
mała brązowa 80 100 120 100
mała srebna   300 360 300
mała złota   600 720 600

3. Nie zalicza się punktów uzyskanych na wycieczce odbytej tą samą trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania jednego stopnia odznaki.
4. Nadwyżkę punktów zdobytych w danym roku zalicza się na poczet normy potrzebnej do zdobycia następnego stopnia odznaki, jednak nie więcej niż niż 50 % tej normy. Nie dotyczy to norm do odznaki „Za Wytrwałość”.
§ 7
Poszczególne stopnie GOT dużej brązowej, srebrnej i złotej zdobywa się przez odbycie dwóch wycieczek wielodniowych według poniższych zasad:
1. Trasa każdej wycieczki powinna prowadzić przez co najmniej 7 punktów pośrednich, dowolnie wybranych z wykazu znajdującego się w II części Tras punktowanych do GOT PTTK.
2. Punkty pośrednie mogą być wykorzystane tylko raz przy zdobywaniu wszystkich trzech stopni odznaki w kategorii dużej.
§ 8
Małą GOT PTTK w kategorii „Za Wytrwałość” zdobywa się według następujących zasad:
1. Posiadacz dużej złotej odznaki musi spełnić siedmiokrotne, a posiadacz małej złotej dziesięciokrotne wymogi dla przyznania któregokolwiek stopnia małej lub dużej GOT PTTK (z wyjątkiem popularnej GOT).
2. Każda uzyskana norma na małą GOT „Za Wytrwałość” wymaga zweryfikowania za dany sezon w Centralnym Referacie Weryfikacyjnym GOT PTTK w Krakowie.
3. Spełnienie tych wymogów musi być stwierdzone przez Centralny Referat Weryfikacyjny GOT PTTK w trybie odrębnej weryfikacji odznaki, przy czym w ciągu jednego roku można spełnić tylko jedną normę. Jeżeli zdobywca GOT małej złotej rozpoczął uzyskiwanie norm do odznaki „Za Wytrwałość”, a następnie w trybie odrębnych weryfikacji uzyskał GOT dużą złotą, to może zaliczyć jedynie siedem norm na odznakę małą „Za Wytrwałość”.
4. GOT PTTK „Za Wytrwałość” może być zdobywana tylko jednokrotnie podczas każdego cyklu zdobywania odznaki.
5. Osoba, która dwukrotnie zweryfikowała małą GOT PTTK „Za Wytrwałość” ma prawo wystąpić do Centralnego Referatu Weryfikacyjnego GOT PTTK w Krakowie – po udokumentowaniu dwukrotnego zweryfikowania odznaki GOT małej „Za Wytrwałość" – o przyznanie odznaki dużej „Za Wytrwałość”.
§ 9
1. Do potwierdzania i weryfikacji książeczek GOT PTTK uprawnieni są – w zakresie posiadanych uprawnień – wyłącznie przodownicy turystyki górskiej PTTK mianowani przez Komisję Turystyki Górskiej ZG PTTK według odrębnego regulaminu.
2. Uprawnienia przodownika turystyki górskiej nadaje się na następujące grupy górskie: Tatry i Podtatrze, Beskidy Zachodnie, Beskidy Wschodnie, Sudety, Góry Świętokrzyskie.
3. Do potwierdzania punktów zdobytych w pasmach górskich Republiki Czeskiej, Słowacji i Ukrainy, o których mowa w § 3 niniejszego regulaminu, uprawnieni są przodownicy turystyki górskiej posiadający uprawnienia na sąsiadujące grupy górskie po stronie polskiej.
4. O uprawnienia przodownika turystyki górskiej może się ubiegać posiadacz co najmniej małej złotej GOT PTTK.
§ 10
1. Przyznanie GOT PTTK odbywa się na podstawie wypełnionej i potwierdzonej przez przodownika turystyki górskiej PTTK książeczki GOT PTTK.
2. Wzór książeczki określa Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK. Prawa wydawnicze książeczki i regulaminu GOT zastrzeżone są dla Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
§ 11
Książeczkę GOT PTTK należy wypełniać zgodnie z następującymi zasadami:
1. W trakcie wycieczki należy zbierać w książeczce (w miejscu na potwierdzenia terenowe) potwierdzenia przejścia pieczątką dowolnej instytucji zawierającą nazwę miejscowości lub podpis przodownika turystyki górskiej PTTK albo przewodnika górskiego uczestniczącego w wycieczce. Potwierdzenie pieczątką nie jest konieczne, jeśli przodownik lub przewodnik uczestniczy w wycieczce. Przodownicy turystyki górskiej PTTK są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania potwierdzeń.
2. Wycieczki należy wpisać zgodnie z § 6 niniejszego regulaminu i przedłożyć przodownikowi turystyki górskiej PTTK do potwierdzenia. Przebieg wycieczki nie ujętej w Trasach punktowanych do GOT PTTK należy wpisać podając dokładnie trasę, odległość w kilometrach, sumę podejść w pełnych setkach metrów. Przy ubieganiu się o dużą GOT PTTK trasę wycieczki należy wpisać obowiązkowo podkreślając punkty pośrednie, wymienione w wykazie.
3. Wycieczki, odbywane w przygranicznych pasmach górskich, o których mowa w § 3, należy punktować według zasad określonych w § 6 ust. 1 niniejszego regulaminu.
4. Przodownik sprawdza odbycie wycieczki i właściwe jej wpisanie do książeczki oraz potwierdza
to swoim podpisem, z podaniem numeru legitymacji przodownika.
5. Przodownik jest uprawniony do potwierdzania odbycia wycieczek:
– w zakresie posiadanych uprawnień na poszczególne grupy górskie, nawet jeśli nie był obecny na wycieczce;
– poza zakresem swych uprawnień terenowych, jeśli sam brał udział w wycieczce.
§ 12
Ubiegający się o GOT PTTK popularną i małą przedstawiają książeczkę do weryfikacji dowolnemu terenowemu referatowi weryfikacyjnemu odznaki (TRW GOT PTTK), zaś ubiegający się o GOT dużą i „Za Wytrwałość” – Centralnemu Referatowi Weryfikacyjnemu GOT w Krakowie, (ul. Jagiellońska 6/6a, 31-010 Kraków). Do książeczki należy załączyć potwierdzenie zweryfikowania ostatniego stopnia odznaki. Książeczkę należy złożyć do weryfikacji najdalej do 31 stycznia następnego roku po roku, w którym uzyskano normę na dany stopień odznaki. Ubiegający się o odznakę lub normę na odznakę małą „Za Wytrwałość” ponoszą koszty opłat pocztowych związanych z korespondencją i wysyłką książeczek i odznak.
§ 13
1. Zweryfikowana książeczka GOT PTTK jest zarazem legitymacją posiadanego stopnia odznaki i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
2. Odznaki nabywa się w placówkach PTTK za okazaniem zweryfikowanej książeczki GOT PTTK, natomiast odznaki „Za Wytrwałość” – również za okazaniem zweryfikowanej książeczki – w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
§ 14
Wątpliwości mogące wyniknąć z interpretacji niniejszego regulaminu rozstrzyga Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK.
§ 15
Regulamin niniejszy, uchwalony został na posiedzeniu Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK w dniu 5 lipca 2008 r. i znowelizowany na zebraniu w dniu 20 lutego 2010 r. Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Główny PTTK 29 maja 2010 roku uchwałą 107/XVII/2010.

środa, 4 lipca 2012

Lipiec, Sierpień - czas wakacji i urlopów cz.3 - Oznaczenia na szlakach turystycznych

No i may wakacje całą parą :) W końcu doczekaliśmy się wakacji i czasu letnich urlopów. Dla tych co wybierają się w małe, duże wyprawy w góry mamy kolejne ciekawe wiadomości. 

W wszsytkich pasmach górskich istnieje gęsta sieć znakowanych szlaków turystycznych, z których mogą korzystać zarówno turyści indywidualni, jak i grupy wycieczkowe.  

Przemierzając szlaki turystyczne napotykamy oznakowania, ułatwiające nam dojście do wybranego celu. Dla tych, którzy nie do końca wiedzą co "mówi" nam dany znak, przygotowaliśmy małą ściągę.

PAMIĘTAJ!!  że kolor szlaku pieszego nie oznacza STOPNIA TRUDNOŚCI.

- kolor czerwony, takim kolorem oznaczony jest zawsze szlak główny;

- kolor zielony i żółty, są to tak zwane szlaki dojściowe, czy też łączące inne szlaki;

- jak wyżej / zielony;

- kolor niebieski, tym kolorem oznacza się szlaki dalekobieżne, czyli dla tych, którzy lubią chodzić więcej;

 - kolor czarny, to szlak oznaczający krótki szlak dojściowy, w którym poprowadzenie szlaku dalekobieżnego jest niemożliwe bądź utrudnione;


- startujemy bądź kończymy, czyli początek lub koniec szlaku turystycznego;


- rozwidlenie szlaków;

  - zmiana kierunku przebiegu szlaku oraz wskazanie jak szlak dalej przebiega;



- drogowskaz;


 - punkt widokowy;
 - nocleg;
- miejsce godne uwagi;


- źródło;

- "zastanów się" przy takim znaku warto jest zwrócić uwagę na przebieg danego szlaku;


 - "Teren zagrożony lawinami" - tablice ustawiane na początku szlaków i tras narciarskich. Informują one, że tereny te przez całą zimę zagrożone zejściem lawin;
 - "Alarm lawinowy" - znaki te umieszcza się z chwilą zaistnienia bardzo dużego zagrożenia lawinowego. Ustawia się je by zamknąć dany teren dla wszelkiej działalności górskiej;
- "Stop lawiny” - znaki te ustawiane są bezpośrednio przed miejscami gdzie najczęściej schodzą lawiny. (Naturalne tory lawinowe-żleby, jary, strome, nie porośnięte lasem czy kosówką stoki). Znaki te oznaczają, że dalsze przejście lub przejazd zagrażają życiu lub zdrowiu.


Źródło: "strony internetowe"