Blogi ...:::ToP BlOgI:::... Top 100 stron turystycznych .:: Nasze wycieczki - podróże małe i duże :) ::.: października 2011

Baner

wtorek, 11 października 2011

2011-05-29 - Wielka Sowa - Korona Gór Polski - 1015 m n.p.m

Kolejna wycieczke jaką w tym roku sobie zorganizowaliśmy to wejście na Wielką Sowę. Wielka Sowa należy również do Korony Gór Polskich :)

 Mapa wzienień na Wielką Sowę
Mapa szlaków turytycznych na Wielką Sowę

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, po 1945 przez krótki okres pol. Góra Sowia 1015 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych, z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polski; położony jest w województwie dolnośląskim.
Góra leży w dorzeczu Odry, a dokładniej na granicy między dorzeczami jej dopływów – Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Góra zbudowana jest ze skał metamorficznych z prekambru. Zbocza Wielkiej Sowy są znakomitymi terenami narciarskimi. Znajduje się tu wyciąg orczykowy i trasy zjazdowe.

Ok... To by było na tyle o Wielkiej Sowie :) A teraz zaczynamy naszą wędrówkę. Samochód zastawiliśmy w Walimiu przy Urzedzie Gminy i stamtąd ruszliśmy zółtym szlakiem na Wielka Sowę... Na poczatku szlak idzie drogą asfaltową do góry. Kiedy juz dotarliśmy do lasu, wydawało sie że szlaki bedzie cieżki do przejścia... ale po chwili juz nie było tak żle... Potem juz była w miare prosta droga :) Po ok 2 godzinach dotarlismy na szczyt.

 Zółty szlak na Wielką Sowę - początki w lesie :)

   Zółty szlak na Wielką Sowę

   Zółty szlak na Wielką Sowę

Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Uroczyste otwarcie, odbyło się 24 maja 1906 roku Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1886 roku. Konstrukcja ta znajdowała się około 30 metrów na południe od miejsca, gdzie obecnie stoi żelbetowa wieża. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Jeszcze w tym samym roku powstał plan wzniesienia nowej, drewnianej konstrukcji. Ostatecznie stało się inaczej.  

 Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

 Drogowskazy na Wielkiej Sowie

  Drogowskazy na Wielkiej Sowie

Widok z wieży widokowej

Po wejściu na wieże widokową idziemy dalej :) Teraz juz tylko z górki... Pierwsze idziemy sobie do Schroniska "Sowa". Prowadzi nasz czerwony szlak (ok 15 minut)

 Czerwony szlak do schroniska "Sowa"

 Schronisko "Sowa"

  Schronisko "Sowa"

   Schronisko "Sowa" - w środku
W schronisku zrobilismy Sobie mały odpoczynek na pieczątki i ruszamy dalej. Dalej idziemy czerwonym szlakiem do schroniska "Orzeł" (ok. 20 minut)

 Czerwony szlak do schroniska "Orzeł"

 Schronisko "Orzeł"

   Schronisko "Orzeł"

 W tym schronisku zrobilismy sobie juz dłuzsza przerwę na pieczątki, pamiatki i na jedzonko :) Po przerwie ruszyliśmy dalej na początku czerwonym a potem fioltowym szlakiem. Wracamy do "Przełęczy Walimskiej", a potem kawałek droga asfaltową do Walimia. Tam gdzie zostawilismy samochód.

 Szlaki na drodze do "Przełęczy Walimskiej"

 Droga do "Przełeczy Walimskiej"

 Widoczki z trasy

  Łąka po drodze do Walimia


Prosto z Walilimia juz wrócilismy do domu... Kolejną wycieczkę uznajemy za udaną. Piekna pogoda i widoki zrobiła swoje :) Wracajac domu myślelismy już o kolejnej wycieczce. Gdzie tym razem wyruszymy. Pomysłów jest troche wiec cos napewno wybierzemy :)

poniedziałek, 10 października 2011

2011-05-08 - Śleża 718 m. n.p.m.

Pierwsza wycieczke w tym roku jaka sobie zorganizowaliśy to jest Ślęża. Jest to jedna z Koron Gór Polskich.

Ślęża (łac. Monte Silentii XIII w. ( z niem. Zobtenberg – dokładne tł. Góra Sobótka) – najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Ze względu na imponujący wygląd, znaczną wysokość względną (ok. 500 m) oraz specyficzny mikroklimat zwana także Śląskim Olimpem. Od niej też, jak uważa większość naukowców, wywodzi się nazwa plemienia Ślężan, którzy zamieszkiwali okolice tej góry.

Wycieczkę swoją rozpoczeliśy od "Przełeczy Tąpadła". Na górę szliśmy żółtym szlakiem. Szlak nie jest trudny, jest tzw. szlak spacerowy. 

 Przełęcz Tąpadła - poczatek szlaku
 Przełęcz Tąpadła - mapka

  Żółtym szlakiem na Ślęże

Żółtym szlakiem na Ślęże - skałki

No i w końcu udało się wejść na szczyt Ślęży :) Na szczycie znajduje się kościół Nawiedzenia NMP, starożytna rzeźba "Niedzwiedź" oraz schronisko turystyczne. 

   Kościół Nawiedzenia NMP  

   Starożytna rzeźba "Niedzwiedź"  

   Starożytna rzeźba "Niedzwiedź"  

 Schronisko turystyczne "Dom Turysty PTTK"

Po krótkiej przerwie na jedzenie, na pieczątki w schronisku ruszyliśmy sobie dalej. Tym razem na "Przełęcz Tąpadła" wracalismy niebieskim szlakiem. Szlak ten juz nie jest "szlakiem spacerowym". Jest juz trudniejszy do przejścia ale dalismy rade ;) Nie było tak źle...

 Powrót niebieskim szlakiem

  Powrót niebieskim szlakiem

  Powrót niebieskim szlakiem

No i w koncu dotarliśmy... Na przełeczy jeszcze troche się zjedliśmy i pojechalismy dalej. W drodze powrotnej zajechalismy sobie jeszcze do ruin "Zamku Grodno".  Zamek Grodno (niem. Kynsburg) – zamek położony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Lubachowskie. Zbudowany z kamienia, początkowo był największym zamkiem Śląska. Składał się z zamku górnego, do którego później została dobudowana część dolna. W obrębie murów była wysoka wieża obronna, budynki mieszkalne i gospodarcze. W XVI w. kompleks gruntownie rozbudowano. W II poł. XVIII w. opustoszał i stopniowo popadał w ruinę. Od 1823 r. prowadzono nad nim prace konserwatorskie. Obecnie Zamek jest własnością gminy Walim.

Zamek - Widok od dziedzinca

 Zamek - widok z wieży na ruiny

 Zamek - widok z wieży

Budynek Bramny - widok od zamku

No i po zwiedzaniu zamku, wrocilismy do samochodu i pojechalismy juz do domu... Wycieczka była udana, pogoda dopisała, wieć wszyscy byli zadowoleni... Trzeba planować nastepną wycieczkę :)




Startujemy!!!

Witamy wszystkich miłośników i pasnojatów wycieczek pieszych oraz górskich.... Od jakiegos czasu chodzimy sobie po górach i nie tylko. Dlatego tez postanowilismy zalożyć naszego bloga :) Zapraszamy wszystkich do czytania, ogladania i komentowania naszych wycieczek. Co prawda mamy juz troche wycieczek po górach, ale zaczniemy od tego roku, czyli 2011. Życzymy miłej lektury.... Do zobaczenia na szlaku ;)